Nabór do klas pierwszych

na rok szkolny 2016/2017 - zapraszamy

Szkoła talentów

odkrywamy talenty, rozwijamy zainteresowania ...

Najlepsi w sporcie

sukcesy w powiecie, województwie i ogólnopolskie.

Wodny Raj

mamy własny basen, każdy może popłynąć ...

III Liceum Ogólnokształcące
ul.Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736-24-94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl
Hasło roku szkolnego 2016/2017: "Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie"
Generałowa Jadwiga Zamoyska

Aktualności:

20 CZERWCA 2017 - KOLEJNY OBÓZ EDUKACJI POŻARNICZEJ

2017-06-22 14:36:08 as

Kolejny już obóz szkoleniowy dla edukacji pożarniczej został zaplanowany dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia odbywały się w dniu 19-20 czerwca na terenie ośrodka wypoczynkowego w Antoninie. Zanim jednak uczniowie dotarli na miejsce pobytu musieli się zmierzyć z dwoma zadania wynikającymi z programu. Jednym z nich były zajęcia terenowe w Dębnicy związane ze strzelaniem ASG.  Głównym prowadzącym tych zajęć tak jak zawsze był instruktor p. Marcin Grzybek. Ćwiczenie polegało na tym, że uczniowie wyposażeni w umundurowanie i repliki broni ostrzeliwali się nawzajem. Po zakończeniu i podsumowaniu nastąpił 6 kilometrowy przemarsz na teren ośrodka w Antoninie. Po przerwie obiadowej uczniowie uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-sportowych, a po nich bardzo istotny punkt programu zajęcia z ratownictwa wodnego. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach szkoleniowych. Do dyspozycji jednej z grup była łódź przeciwpowodziowa. Uczniowie zostali przeszkoleni odnośnie jej przeznaczenia na akwenie wodnym „ Szperek”. Natomiast druga grupa miała zajęcia z ratownikami wodnymi „Neptun”. Ćwiczono sposoby ratowania tonących. Na początku robiono to za pomocą linki rzucanej z brzegu, a następnie trzeba było wejść do wody, podpłynąć do tonącego i rozpocząć akcję ratowniczą stosując różne metody. Po godzinie nastąpiła zamiana grup. Zmagania ratownicze uczniów obserwowała obecna na ćwiczeniach p. dyrektor Maria Tomalak. Przyjemnym akcentem kończącym pierwszy dzień pobytu było wspólne ognisko podczas którego były zajęcia integracyjne, wręczenie odznak Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a przede wszystkim kiełbaski na patykach nad ogniskiem. Drugi dzień pobytu rozpoczął się od przemarszu na teren Pałacu Radziwiłłów, gdzie z historią tego miejsca zapoznała wszystkich Ola Kasałka.  Dla większości był to pierwszy pobyt w pałacu. Ostatnim już punktem programu były zajęcia na terenie dyrekcji nadleśnictwa Antonin. Uczniowie podzieleni na grupy dowiedzieli się na temat funkcjonowania wieży obserwacyjnej, która ostrzega za pomocą kamer i monitorów o zagrożeniach pożarowych okolicznych miejscowości oraz obszarów leśnych.

Zajęcia zaplanował oraz koordynował ich przebieg nauczyciel edukacji pożarniczej Antoni Szczurek przy dużym wsparciu i pomocy nauczyciela wychowania fizycznego Tomasza Wasielaka.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

21 CZERWCA 2017 WYŚCIG WÓZKOWICZÓW I TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

2017-06-22 15:24:24 ag

Tego słonecznego dnia pomagaliśmy w organizacji „Wyścigu wózkowiczów” i „Turnieju piłki nożnej”.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

20 CZERWCA 2017 - UDZIELAMY WYWIADÓW:)

2017-06-22 15:18:11 ag

Wolontariusze III LO działają na wielu polach – o czym można się dowiedzieć z wywiadu dla telewizji PRO-ART.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

14 CZERWCA 2017 - LUBIMY DEBATOWAĆ

2017-06-22 15:09:35 ag

Tym razem wzięliśmy udział w debacie poświęconej profilaktyce, która została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Nasi wolontariusze zadawali wiele pytań, dlatego dziękujemy policjantom za cierpliwość.

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

27 MAJA 2017 – CHÓR „SEPTEM” NA DRUGIM MIEJSCU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE!

2017-06-21 22:03:02 rp

Dnia 27 maja 2017 roku Międzyszkolny chór „Septem” III i IV Liceum Ogólnokształcącego wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie dla chórów szkół średnich. Wydarzenie to miało miejsce w auli kaliskiego UAM-u. Młodzi muzycy wykonali trzy utwory o zróżnicowanym charakterze i dynamice, co wymagało wyjątkowego skupienia. Na szczęście jury konkursu doceniło ciężką pracę młodzieży oraz wysiłki pani Renaty Pacyny, która przez ostatnie tygodnie przygotowywała chór do tego ważnego występu. Zdobyli oni wspólnie wysokie, drugie miejsce, czego im serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

14 CZERWCA 2017 - KU PRZESTRODZE I W TROSCE O NASZE BEZPIECZEŃSTWO - SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI WOPR

2017-06-19 12:00:09 ag

W środę 14 czerwca w auli Naszej szkoły ponad 80 uczniów wzięło udział w wykładzie oraz warsztatach dotyczących bezpieczeństwa nad wodą. Spotkanie prowadzili ratownicy z ostrowskiej grupy WOPR „Neptun”. To właśnie oni podczas naszego błogiego, letniego wypoczynku na plażach czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję odświeżyć, uaktualnić i utrwalić swoje wiadomości z zakresu bezpiecznego korzystania z kąpielisk, wpływu alkoholu na organizm podczas długiego przebywania na słońcu oraz samego przebywania na słońcu w godzinach 10-14. Skoro warsztaty to także i praktyka. Uczniowie przećwiczyli „na sucho” ratowanie tonącego, wzywanie pomocy, przeszukiwanie dna tworząc „łańcuch życia”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Najprawdopodobniej od września będziemy je mogli kontynuować już w basenie także przy wsparciu i instruktażu wykwalifikowanych ratowników.

Profilaktyki nigdy za wiele, a każda wiadomość, umiejętność może tylko pomóc w trosce o życie własne i innych także podczas letniego wypoczynku.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

CZERWIEC 2017 – SZKOŁA BIOLOGICZNO-CHEMICZNA W TATRACH

2017-06-18 22:00:41 jp

Od 30 maja do 2 czerwca my (czyli klasa 2b i 2c biol-chem) wzięliśmy udział w szkole biologiczno-chemicznej w Tatrach. Po długiej podróży w słonecznej pogodzie zrelaksowaliśmy się na Termach Gorący Potok. Następnego dnia udaliśmy się na wyprawę w góry. Przeszliśmy przez Dolinę Kościeliską do Małej Łąki. Podziwialiśmy piękne widoki i gatunki roślin, których nie można zobaczyć na co dzień w naszej okolicy, np. goryczki, tłustosza i dębika. Przeszliśmy przez Wąwóz Kraków, a na odważnych czekała wyprawa do Jaskini Smoczej. Po takiej dawce adrenaliny górska pogoda nieco nas schłodziła letnim deszczykiem. Tego dnia w sumie pokonaliśmy prawie 13 km.


1 czerwca wychowawcy sprawili nam niezwykłą niespodziankę, planując nieco trudniejszą trasę przez Halę Gąsienicową. Na dość wyczerpującym szlaku, gdy byliśmy już wysoko i widoki były wręcz bajkowe, mieliśmy okazję dotknąć śniegu (i porzucać się śnieżkami). Celem tej wyprawy był bowiem Czarny Staw Gąsienicowy, który położony jest 1624 m n.p.m. Gdy dotarliśmy na miejsce, mogliśmy chwilę odpocząć, napawając się świeżym i rześkim powietrzem oraz pięknym widokiem. Tego dnia pobiliśmy swój rekord i przeszliśmy prawie 16 km.
Ostatniego dnia w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Zakopanem, by pospacerować po Krupówkach i skosztować prawdziwego, górskiego oscypka.


Wycieczka minęła nam błyskawicznie. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, ucząc się tym samym o przyrodzie naszych pięknych polskich gór. Część z nas pokonała swoje lęki i przełamała granice. To zdecydowanie najbardziej urocza wycieczka pod słońcem!

 

Eliza Piórkowska, 2b

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

13 CZERWCA 2017 - OBÓZ SZKOLENIOWY EDUKACJI POŻARNICZEJ

2017-06-18 10:42:53 as

W dniu 12 i 13 czerwca na terenie ośrodka wypoczynkowego Lido w Antoninie miał miejsce obóz szkoleniowy dla edukacji pożarniczej. Brali w nim udział uczniowie z klas drugich. Program obozu był bardzo ciekawy i urozmaicony. Po przybyciu na teren leśniczówki Dębnica rozpoczęły się zajęcia terenowe związane z taktyką walki w terenie zalesionym. Niezbędny sprzęt i wyposażenie dostarczył prowadzący zajęcia p. Marcin Grzybek. Nad bezpieczeństwem ćwiczących czuwał kierownik obozu Antoni Szczurek z racji doświadczenia wojskowego oraz opiekun p. Włodzimierz Malik. Zajęcia przebiegały sprawnie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Uczniowie uzbrojeni w repliki broniostrzeliwali się nawzajem kulkami plastikowymi (strzelanie ASG). Po zakończeniu ćwiczeń i podsumowaniu odbył się godzinny przemarsz trasą rowerową na teren ośrodka Lido w Antoninie. Po zakwaterowaniu w domkach i krótkim odpoczynku rozpoczęły się zaplanowane zajęcia, a mianowicie: terenoznawstwo, zajęcia integracyjne oraz rekreacyjno-sportowe. Bardzo interesującym i ciekawym punktem programu były zajęcia z ratownictwa wodnego. Do dyspozycji ćwiczących były dwie łodzie ratunkowe. Zajęcia były przeprowadzone na akwenie wodnym „Szperek”. Podczas drugiego dnia pobytu zajęcia odbywały się na terenie OSP Dębnica. Z dotarciem na miejsce ćwiczeń nie było problemu. Trasa przemarszu wynosząca około siedmiu kilometrów wpłynęła tylko na poprawę kondycji fizycznej. Pod okiem doświadczonego komendanta miejscowej jednostki uczniowie ćwiczyli bojówkę strażacką przygotowującą do zawodów sportowo-pożarniczych. Podczas dwudniowych zajęć nikt nie doznał obrażeń, a wszyscy wrócili do Ostrowa zadowoleni oraz bogatsi o nowe doświadczenia.

Zrealizowane podczas obozu zamierzenia programowe zaplanował oraz koordynował ich przebieg Antoni Szczurek przy dużym wsparciu nauczyciela wychowania fizycznego Włodzimierza Malika.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

CZERWIEC 2017 – SPOTKANIE Z BIOTECHNOLOGIEM

2017-06-16 18:31:21 jp

Dziś na lekcji biologii mieliśmy niespodziewanego gościa, gdyż do murów naszej szkoły powrócił absolwent Jędrzej Dąbrowski. Przeprowadził on lekcję na temat tajemnic biologii molekularnej, przyszłości związanej z komórkami macierzystymi oraz podzielił się szczegółami o pracy biotechnologa. Jędrzej swoją prezentacją rozwiał  wątpliwości dotyczące studiowania biotechnologii. Z bagażu swoich doświadczeń wyciągnął obrazy swoich studiów pokazując nam prawdziwą, często pomijaną ich stronę podpowiadając prawidłową drogę rozwoju w życiu studenckim. Pokazał nam także swoje spojrzenie na wiedzę i to, jak należy do niej podchodzić.

 Dariusz Kloński i Krzysztof Zieliński, klasa 2b

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

CZERWIEC 2017 – MAZURY – PIĘKNE, DZIKIE, NIEZNANE…

2017-06-16 18:27:02 jp

Coroczne wycieczki do zielonych płuc Polski stały się tradycją  profilu biologiczno-chemicznego. I tak po raz kolejny, od 5 do 9 czerwca,  uczniowie klas IB, IC i 2A wraz z opiekunami: p. Agnieszką Golicką, p. Donatą Kasprzak, p. Katarzyną Więcławik, p. Jackiem Pawłowskim oraz p. Tomaszem Kaczorowskim  wyruszyli  na przygodę życia do miejscowości Piecki. To niepowtarzalna szansa na obcowanie ze światem mazurskiej przyrody oraz okazja do zrobienia zdjęć gatunkom znajdującym się pod ochroną ścisłą czy częściową. Nasi przewodnicy starali się łączyć zabawę z atrakcyjnym przekazywaniem wiedzy. Czy im się to udało? Oto relacje uczestniczek wycieczki.

Wycieczka na Mazury okazała się
wspaniałą przygodą, a także cudownym czasem spędzonym w gronie przyjaciół. Dla mnie, największą atrakcją okazała się wizyta w stacji badawczej PAN w Popielnie, gdzie mieliśmy okazję z bliska zobaczyć bobra, a nawet go dotknąć. Dodatkowo oglądaliśmy ostatniego przedstawiciela żubronio-bizona. Innym bezcennym doświadczeniem było zdecydowanie chodzenie po torfowisku, gdzie poznaliśmy wiele zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, m. in. rosiczkę okrągłolistną. Mimo początkowych obaw, spływ kajakowy rzeką Krutynią okazał się udany do tego stopnia, że wielu uczniów zdecydowało się na drugą wyprawę. Piękno przyrody, obecność jezior i rzadkich gatunków roślin zachwyciły wszystkich uczestników. Na ogromny plus zasługuje również położenie naszego ośrodka. Czyste powietrze, bliskość lasu i malowniczego jeziora wpłynęły bardzo pozytywnie na jakość pobytu. W takiej okolicy prowadzenie zajęć terenowych okazało się czystą przyjemnością. Nie zabrakło miejsca także na zwiedzanie okolicy - odwiedziliśmy sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organowego i mieliśmy okazję kupić pamiątki z wyjazdu. Następnie udaliśmy się do Wilczego Szańca, czyli byłej kwatery Adolfa Hitlera. Razem z przesympatyczną przewodniczką, panią Krzysztofą, poznaliśmy budowę i funkcje wszystkich budynków na tym terenie. Nie brakowało również ciekawostek historycznych, m. in. szczegółowych informacji o nieudanym zamachu na Hitlera. Przez całą wycieczkę towarzyszyły nam karty pracy z biologii i chemii, które uzupełnialiśmy każdego dnia. Nie było to trudne, ponieważ całą niezbędną wiedzę zdobywaliśmy na zajęciach i wycieczkach, a jednocześnie pozwoliło to utrwalić wszystkie przydatne informacje. Jednym z zadań było zbadanie jakości wody pobranej z terenu naszych wypraw oraz pH gleby. Przy pomocy pań nauczycielek, mogliśmy poczuć się jak w prawdziwym laboratorium chemicznym.


Weronika Niszkiewicz, kl.I B

Według mnie nie ma lepszego sposobu na relaks - wędrówki po lesie, świeże powietrze  czy spływ kajakowy świetnie wpływają na regenerację organizmu. To także doskonała okazja do integracji międzyklasowych. Wiele moich koleżanek i kolegów było zachwyconych zajęciami praktycznymi w terenie. Dla przykładu podam, że mogliśmy poznać budowę mięczaków na podstawie znalezionych samodzielnie muszli szczeżui spłaszczonej czy błotniarki stawowej. Oczywiście podczas leśnych spacerów nie mogło zabraknąć komentarzy p. Jacka dotyczących prawie każdej napotkanej rośliny. A słuchać go było naprawdę warto, bo nie każdy ma okazję zobaczyć na żywo rosiczki okrągłolistnej czy gnieźnika leśnego, który jest storczykiem-pasożytem. Po za tym wszyscy uczestnicy wycieczki przedstawiali prezentację na wybrany przez siebie temat. Najbardziej oryginalnymi prelegentkami okazały się dziewczyny z klasy 2A, omawiające powstawanie nacieków skalnych. Jednak największe wrażenie na wszystkich zrobiło wejście na torfowisko - był to najbardziej żywy kontakt z przyrodą w naszym życiu i być może ostatnia taka okazja do przeżycia czegoś takiego. Warto dodać, że za ok. 100 lat z torfowiska powstanie las, więc tym bardziej należy chronić tak rzadkie ekosystemy w naszym kraju. Rezerwat Królewska Sosna ma prawie wszystko czego my,  młodzi biolodzy możemy potrzebować do szczęścia, no może z wyjątkiem długosza królewskiego, na którego widok p. Pawłowski obiecał wskoczyć do tamtejszego jeziora. Trzymamy za słowo! A co do zajęć z chemii to dodam tylko tyle, że chłopcy z klasy 2A mogli przekonać się na własnej skórze, a raczej na własnym żołądku jak smakuje woda w Krutyni (bez obaw - z badań wyszła nam I klasa czystości cieczy;)
Kasia Krawczyk, kl. IB


Niezwykle podobała mi się wizyta w Wilczym Szańcu. Pani przewodnik  Krzysztofa genialnie opisywała nam mijane bunkry oraz rysowała konteksty historyczne tamtego miejsca. Nie zarzucała nas datami i suchymi faktami, lecz snuła opowieść - pasjonującą i skłaniającą do przemyśleń.
Oczywiście, spacer po torfowiskach i oglądanie na żywo rosiczki również okazało się nietuzinkowym przeżyciem. Fascynującym było spojrzeć na środowisko na żywo, dotknąć roślin, wejść na pło zarastające jezioro, a nie tylko przeglądać zdjęcia w podręczniku. Wszystko to okraszone komentarzem profesora Pawłowskiego, co pozwoliło nam wynieść jeszcze więcej wiedzy z całego doświadczenia.
Jednak zdecydowanie najlepszym punktem programu były spływy kajakowe. To, że  mogliśmy zobaczyć całą omawianą przez nas przyrodę - zwierzęta, rośliny, biotopy - na własne oczy pomogło nam lepiej zrozumieć te tematy. Poza tym, spływ sam w sobie był
świetną zabawą. Całe szczęście, że pogoda nam dopisała. Oczywiście nie obyło się bez obolałych mięśni, ale to tylko dodawało uroku naszemu osiągnięciu.
Kiedy w pierwszy dzień okazało się, że nie przepłyniemy całej standardowej trasy, mocno nas to rozczarowało. Na szczęście również nauczyciele poczuli niedosyt i zorganizowali dla nas kolejny etap spływu, do tego trasą, którą wcześniej nie płynęli. Dzięki temu dostaliśmy szansę przepłynąć nawet więcej kilometrów niż klasy w poprzednich latach.
Druga trasa okazała się strzałem w dziesiątkę. Wiedzieliśmy już, jak sterować kajakami, więc cieszyliśmy się wyprawą od samego początku.
Widoki okazały się być urzekające - szczególnie, gdy wypłynęliśmy na jezioro i otoczyła nas szeroka woda. Myślę, że nikt nie żałował podjęcia się tego trudu po raz drugi. Zresztą, dzięki temu zapomnieliśmy o zakwasach nabytych przy pierwszym spływie.
Magda Grześkowiak, kl. IB


Jak widać każda wycieczka może przeistoczyć się w niesamowitą przygodę, to nie tylko dobra organizacja, ale przede wszystkim wspaniała atmosfera.  W końcu klasy biologiczno-chemiczne to prawie jak rodzina. Mazury to  wyjątkowe miejsce, a powodów dla których są uznawane za najprawdziwszy cud natury można by wymieniać w nieskończoność. Dla nas ta wycieczka była przede wszystkim nauką współpracy, zaspokajaniem ciekawości otaczającego świata, konfrontacji teorii z praktyką, oderwaniem się od szkolnej ławki i poznawaniem przyrody w bardziej przyjemny sposób. Oby kolejne lata przynosiły takie samo zadowolenie wśród wszystkich wycieczkowiczów!

UROCZO! CZYŻ NIE?

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.
Starsze