Nabór do klas pierwszych

na rok szkolny 2016/2017 - zapraszamy

Szkoła talentów

odkrywamy talenty, rozwijamy zainteresowania ...

Najlepsi w sporcie

sukcesy w powiecie, województwie i ogólnopolskie.

Wodny Raj

mamy własny basen, każdy może popłynąć ...

III Liceum Ogólnokształcące
ul.Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736-24-94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl
Hasło roku szkolnego 2016/2017: "Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie"
Generałowa Jadwiga Zamoyska

Aktualności:

23 ORAZ 29 WRZEŚNIA 2016 - SUKCESY NASZYCH LEKKOATLETÓW

2016-09-29 21:34:28 mwp, gc, tw

W piątek 23 września na stadionie MKS „Stal” Ostrów odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach Licealiady 2016/2017. W rywalizacji drużynowej dziewczęta III LO zajęły I miejsce, natomiast chłopcy IV miejsce.

Spośród startujących na wyróżnienie zasługują: Julia Szczepanek 3b I miejsce w biegu na 200 m, Aleksandra Mróz 2c I miejsce w biegu na 1500 m, Julia Ilska 3d I miejsce w pchnięciu kulą,  Katarzyna Ciesiółka 2b II miejsce w biegu na 100 m, Julia Grzegorowska 1e II  miejsce w skoku w dal; sztafeta szwedzka I miejsce: Agata Michalak 2c, Julia Grzegorowska 1e, Katarzyna Ciesiółka 2b, Julia Szczepanek 3b; sztafeta 4x100m II m: Aleksandra Mróz 2c, Dorota Jędrzejak 1b, Pamela Kałużna 1e, Oliwia Świątek 2a, Bartek Losy 2d I miejsce w biegu na 800m, Jakub Nasalski 1d II miejsce w biegu na 800m, Maksymilian Gawarecki 1e II miejsce w biegu na 3000 m, Dawid Borowski 2d I miejsce w biegu na 1500 m, Robert II miejsce w biegu na 1500 m, Hubert Zwierz 1d III miejsce w biegu na 400 m; sztafeta szwedzka I miejsce: Mikołaj Szczęch1a, Hubert Zwierz 1d, Bartosz Losy 2d, Dawid Borowski 2d.

Finał wojewódzki odbędzie się w Poznaniu 5 października 2016 r.

Z kolei  dniu 29 września 2016 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych na terenie obiektu Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Reprezentacja III LO zwyciężyła w kategorii dziewcząt i chłopców. Finał wojewódzki odbędzie się w Poznaniu 11 października 2016.


GRATULUJEMY I TRZYMAMY KCIUKI W PAŹDZIERNIKU!!!

Opiekunami sportowców są: p. Grażyna Cieśla i p. Tomasz Wasielak.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

27 WRZEŚNIA 2016 - ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

2016-09-28 23:21:24 AG

 

„Ślubuję uroczyście, że:

- będę uczył się systematycznie i pilnie;

- będę wypełniał wszystkie wymagania

 i zarządzenia mojej szkoły i władz zwierzchnich;

- będę okazywał należny szacunek władzom szkoły,

 jej nauczycielom i pracownikom;

- będę przestrzegał zasad koleżeńskiego współżycia

i korzystał z należytą dbałością z mienia szkoły;

- będę przestrzegał regulaminów szkoły;

- w całym swym postępowaniu będę dbał o zachowanie

postawy godnej ucznia Rzeczypospolitej Polskiej.”

 We wtorek, 27 września, pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do społeczności III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W obecności rodziców, grona pedagogicznego, a także koleżanek i kolegów ze starszych klas najmłodsi uroczyście przyrzekli, że będą wzorowo wypełniać obowiązki ucznia i uczennicy III LO.

 Całemu wydarzeniu towarzyszyła humorystyczna otoczka, którą przygotowała klasa 2c pod kierunkiem Pana Tomasza Kaczorowskiego. Zgromadzonych na sali poderwał z miejsc szkolny zespół muzyczny „Niedograni”.

„A co to będzie jak „Niedograni” się dograją?” – pytała Pani Maria Tomalak, Dyrektor III LO, która zwróciła się do naszych „pierwszaczków” z ciepłymi słowami otuchy, a rodziców zaprosiła na kolejne spotkania zwane „wywiadówką”. Nad ceremoniałem ślubowania czuwał niezastąpiony Pan Antoni Szczurek.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

21 WRZEŚNIA 2016 - PaT W III LO

2016-09-28 15:01:52 MT

Gromkimi brawami zakończył się spektakl pt. „Sekret” w wykonaniu młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, który został wyreżyserowany przez społecznego doradcę Rzecznika Praw Dziecka i autora Ogólnopolskiego Programu „Profilaktyka a Ty”, Pana Grzegorza Jacha.

Intensywne, dwudniowe ćwiczenia naszych wolontariuszy, pod czujnym okiem reżysera, pozwoliły na wystawienie spektaklu w dniu 21 września o godz. 12:00, w Ostrowskim Centrum Kultury. Tematem tej profilaktyczno-edukacyjnej krótkiej opowieści są  relacje w rodzinie i problem uzależnień od środków chemicznych. Na premierze obecni byli rówieśnicy naszych aktorów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To właśnie profilaktyka rówieśnicza najlepiej trafia do młodych ludzi. Współgospodarzem projektu było Stowarzyszenie Wspierające Statutową Działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Razem Damy Radę”. Projekt został dofinansowany ze środków Powiatu Ostrowskiego.

W przedsięwzięciu uczestniczyli goście z Poznania: Pani Marii Krupecka (Radca Wojewody Wielkopolskiego), Pani Dorota Kinal (Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego), kom. Kinga Fechner i podinsp. Grzegorz Sieradzki z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Na widowni nie zabrakło również przedstawicieli naszych powiatowych instytucji. Zaproszenie przyjął wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Pan Roman Pacholczyk oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Obecność tak znamienitych gości świadczy o ważności poruszanych treści i konieczności ich podejmowania w szeroko pojętym środowisku. Temat profilaktyki zachowań ryzykownych młodych ludzi w każdym obszarze powinien być ważny dla każdego.

III LO pozyskało poważne środki finansowe na realizację zadań w ramach Rządowego Programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach „Bezpieczna+”. Nasze działania ukierunkowaliśmy na pokazaniu otwartości III LO nie tylko na środowisko lokalne, a także na środowiska ponad powiatowe i ogólnopolskie, którą gwarantuje panująca w szkole atmosfera sprzyjająca uczeniu się oraz klimat oparty na wzajemnej życzliwości wszystkich podmiotów. Sukcesywnie i merytorycznie budowany od wielu lat przez dyrekcję, nauczycieli i pracowników klimat społeczny szkoły charakteryzuje się intensywną współpracą z różnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi.” - mówi Maria Tomalak - dyrektor III LO.

Zgodnie z tegorocznym hasłem roku szkolnego: „Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie” – na pierwszym miejscu stawiamy aktywność uczniów i oczywiście dobre wychowanie - dodaje pedagog szkolny, Pani Anna Głodek.

Więcej zdjęć na:

 http://pat.policja.gov.pl/pat/wydarzenia/3384,Gala-PaT-w-Ostrowie-Wielkopolskim.html

 

 

 

 

 

 

 

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

27 WRZEŚNIA 2016 - HARMONOGRAM WYWIADÓWEK

2016-09-25 22:57:52

WYWIADÓWKI – WTOREK 27.09.2016 r.

KLASY I  - ślubowanie w auli, a po nim spotkanie z wychowawcą w sali

 

godz. 17:00 – klasy 1a, 1b, 1c,              18.15-klasy 1d,1e,1f

Klasa

Wychowawca

Sala

1a

Marcin Olejnik

53

1b

Krystyna Chmielewska

49

1c

Dorota Żyłka

17

1d

Agnieszka Golicka

38

1e

Grażyna Cieśla

2

1f

Sylwia Szubert

1

 

 

KLASY II i III  - spotkanie z wychowawcą w sali

 

godz. 17:00 – kl. II i III 

godz. 18.00 – klasa 2a* i 2c *

 

KLASY II

Klasa

Wychowawca

Sala

2a*

Katarzyna Więcławik

(godz. 18.00)

31

2b

Jacek Pawłowski

45

2c *

Tomasz Kaczorowski

(godz. 18.00)

3

2d

Tomasz Wasielak

18

2e

Przemysław Zimniak

37

2f

Lidia Stachurska

7

 

KLASY III

Klasa

Wychowawca

Sala

3a

Marcin Grzybek

43

3b

Agnieszka Dudziak

18

3c

Magdalena Zeissel

44

3d

Monika Olejnik-Zimniak

33

3e

Piotr Szczepaniak

23

 

Po wywiadówce o godzinie 18.00 spotkanie trójek klasowych klas III w sprawie studniówki (s.22). Obecność wychowawców wszystkich klas III obowiązkowa.

 

23.09.2016 r.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

WRZESIEŃ 2016 – EDUKACJA POŻARNICZA W III LO JUŻ UMUNDUROWANA

2016-09-16 12:21:02 as

To co było w sferze planów stało się już rzeczywistością. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w III Liceum Ogólnokształcącym otrzymała strażackie umundurowanie. Istotną przeszkodą było zgromadzenie odpowiedniej ilości środków finansowych. Dzięki życzliwości sponsorów nasza młodzież była obarczona tylko symboliczną kwotą. Główny udział w tych wydatkach spoczywał na Zarządzie Wojewódzkim OSP oraz Zarządzie Powiatowym OSP. Finansowego wsparcia udzieliła też Rada Rodziców Szkoły oraz Stowarzyszenie Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego. Właśnie tym wszystkim sponsorom należą się duże słowa uznania i podziękowania. Bardzo dużym zaangażowaniem w sfinalizowaniu zakupu tego umundurowania wykazała się  Pani Dyrektor Maria Tomalak oraz Prezes Zarządu Powiatowego OSP Przemysław Kaźmierczak i koordynator zajęć z edukacji pożarniczej Antoni Szczurek.

W celu właściwego użytkowania umundurowania strażackiego opracowano jego zasady oraz określono dni mundurowe, w których uczniowie będą zobowiązani je zakładać. Pierwszy taki publiczny występ w umundurowaniu strażackim będzie miał miejsce podczas uroczystości ślubowania MDP pierwszego rocznika.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

11 WRZEŚNIA 2016 - ZAPRASZAMY NA 55 OGÓLNOPOLSKI RAJD „JESIEŃ CHOPINOWSKA”

2016-09-05 18:34:40 il
W dniu 11 września br. (niedziela) odbędzie się Ogólnopolski Rajd Chopinowski. Zapraszam 
chętnych do reprezentowania III LO i przyłączenia się na trasę rowerową do Antonina.


Zapisy do czwartku u nauczycielki wf Izy Lis. Wpisowe 8 zł.
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

I AKADEMIA MEDIACJI SZKOLNEJ I RÓWIEŚNICZEJ

2016-07-13 20:17:40 MT

W dniach 27 czerwca do 1 lipca sześcioro uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunami przebywało na szkoleniu dla mediatorów rówieśniczych, które odbywało się w pięknej części naszego wybrzeża w miejscowości Mosty niedaleko Gdyni. Organizatorami szkolenia było Polskie Centrum Mediacji oddział Trójmiasto, Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej oraz Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych. Patronat nad tym niezwykle ciekawym projektem edukacyjnym objął Rzecznik Praw Dziecka - Pan Marek Michalak, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Miasto Gdańsk. Uczestnikami kursu była młodzież i nauczyciele z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw. Pierwsza letnia edycja Akademii była okazją do wymiany doświadczeń w spojrzeniu na mediacje z perspektywy  uczeń - uczeń, uczeń - nauczyciel (rozwiązywanie konfliktów w środowisku szkolnym) oraz dzieci - dorośli. Uczestnicy zgłębiali wiedzę i nabywali praktycznych umiejętności, które będą mogli wykorzystywać podczas rozwiązywania różnych sporów i konfliktów, których w codzienności szkolnej nie brakuje. Ważne jest to, że poznali metodę, która daje ogromne możliwości rozwiązywania sporów w szacunku i poszanowaniu praw człowieka. Bezstronni i neutralni mediatorzy towarzyszą skonfliktowanym stronom w próbie porozumienia się i odnalezienia akceptowalnej przez strony ugody. Oczywiście udział stron w mediacji jest dobrowolny i odbywa się w atmosferze poufności.  Niezwykłą niespodzianką dla uczestników Akademii okazała się wizyta Rzecznika Praw Dziecka - Pana Marka Michalaka. Rzecznik wyraził podziw dla młodzieży, która w czasie wakacji uczestniczyła w tym innowacyjnym przedsięwzięciu. Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w I Letniej Akademii Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, która zmieniła naszą świadomość w kwestii rozwiązywania sporów. Mamy pomysły na wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w pracy naszej szkoły już od września - mówią uczniowie III LO.

 

  

 

 

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

NASZ WOLONTARIAT SIĘ ROZWIJA

2016-07-22 14:52:20 ag

Wolontariuszki z III LO pomagały w IX Turnieju Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych i VII Wyścigu Wózkowiczów, który został zorganizowany na Stadionie Miejskim przez Stowarzyszenie Promocja Rozwoju Dziecka i Rodziny im. bł. Edmunda Bojanowskiego i Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Tym razem nasze dziewczęta zostały podzielone na pary i każda dwójka opiekowała się jedną drużyną przyjezdną.

To wydarzenie to nie tylko nawiązanie współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Ostrowie Wielkopolskim, ale też międzyszkolna integracja z wolontariuszami z Gimnazjum nr 3 im. Polskich Olimpijczyków.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

UCZNIOWIE REALIZUJĄCY EDUKACJĘ PRAWNĄ NA JEDNODNIOWYCH PRAKTYKACH

2016-06-25 09:46:40
Uczniowie z klasy Edukacji Prawnej zakończyli rok szkolny jednodniowymi  praktykami w instytucjach 
prawniczych Ostrowa Wielkopolskiego:  
kancelarii adwokackiej, radcowskiej, notarialnej,
komorniczej oraz  Prokuraturze Rejonowej
. Każdy mógł z pierwszej ręki dowiedzieć się jak  
wygląda i na czym polega praca prawnika. Praktyka uzupełniła w ten  sposób książkową teorię.
Kolejne zajęcia z Edukacji Prawnej już od września.

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

"DZIEŃ PUSTEJ KLASY" W NASZEJ SZKOLE, CZYLI LEGALNE WAGARY W III LO

2016-06-21 22:05:27 MT

W dniu 17 czerwca III Liceum Ogólnokształcące aktywnie włączyło się w Ogólnopolski Program Dzień Pustej Klasy, który został ogłoszony przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” wraz z partnerami z Czech, Słowacji i Węgier. Jest to pomysł, który powstał w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. W tym dniu uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami porzucili edukację w szkolnych ławkach na rzecz nauki w przyrodzie.

Uczniowie klas 1a, 2b, 2c oraz 2d wraz ze swoimi opiekunami p. Krystyną Chmielewską, p.Katarzyną Więcławik, p. Iwoną Wendt, p. Jackiem Pawłowskim, opuścili mury III Liceum, wychodząc na zajęcia terenowe, które odbyły się w Parku Miejskim. Tam czekały na nich karty pracy z zadaniami z zakresu biologii, chemii, geografii oraz matematyki. Praca w małych grupach na zielonej trawie, wśród kwitnących kwiatów, śpiewających ptaków wprowadziła w przyjemną, niemalże beztroską atmosferę zbliżających się wakacji. Nie od dzisiaj wiadomo, że także posiłki na świeżym powietrzu smakują znacznie lepiej. Wielu uczniów zdecydowało się na „śniadanie na trawie”. Niestety ciepły, czerwcowy lecz rzęsisty deszcz zmusił nas do wcześniejszego powrotu do szkoły. Tam, już na spokojnie wspólnie podsumowaliśmy projekt, omówiliśmy zagadnienia z kart pracy i jednogłośnie stwierdziliśmy, że za rok jak najbardziej możemy taki dzień powtórzyć ;)

Koordynatorem i pomysłodawcą przebiegu zajęć w "zielonym sercu" naszego miasta była nauczycielka biologii w III LO -  Agnieszka Golicka.

 

 

 
Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.
Starsze