Nabór do klas pierwszych

na rok szkolny 2016/2017 - zapraszamy

Szkoła talentów

odkrywamy talenty, rozwijamy zainteresowania ...

Najlepsi w sporcie

sukcesy w powiecie, województwie i ogólnopolskie.

Wodny Raj

mamy własny basen, każdy może popłynąć ...

III Liceum Ogólnokształcące
ul.Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736-24-94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl
Hasło roku szkolnego 2016/2017: "Na co nauka i wykształcenie, jeśli nie towarzyszy im wychowanie"
Generałowa Jadwiga Zamoyska

Aktualności:

24 LUTEGO 2017 - ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE SZKOŁY!

2017-02-19 21:00:44 mwp

Wszystkich gimnazjalistów SERDECZNIE ZAPRASZAMY do wzięcia udziału w Drzwiach Otwartych III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, które odbędą się dnia 24 LUTEGO 2017 r. w godzinach od 12.00 do 18.00.

Będziecie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach, zapoznać się z najnowszą ofertą szkoły na rok szkolny 2017/2018, ale przede wszystkim poczuć niezwykły klimat "Trzeciego”.

Czekamy na Was od godz. 12.00.

 

DO ZOBACZENIA!!!!

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

WYBIERAMY OSTROWIANINA ROKU!

2017-02-21 21:41:34 msj, vk

Już 17 marca 2017 rozstrzygnie się, kto w tym roku zostanie wyróżniony tytułem "Ostrowianin Roku 2016".

W tym roku nominowanym w kategorii: osobowość roku jest absolwent III LO, prof. UAM, dr hab. Michał Jarnecki; wieloletni nauczyciel III LO i autor hymnu szkoły, wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz zapalony podróżnik. Obecnie jest nauczycielem akademickim,  zatrudnionym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Jedną z jego pasji jest dzielenie się wiedzą, co czyni jeżdżąc po Polsce z prezentacjami i wykładami; nie omijając rodzimego Ostrowa, w tym oczywiście III LO, bo jest wiadome, że to jest to.

Głosujmy na Pana Michała, wysyłając SMS-y na nr 7268 o treści OSR.2 (koszt 2,46zł/ sms)

Drugą formą głosowania jest wypełnienie kuponu zamieszczonego w Gazecie Ostrowskiej i doniesienie go do redakcji mieszczącej się na ul. Kolejowej 5.

Zachęcamy do głosowania na tego wspaniałego wychowawcę wielu pokoleń i nieustraszonego podróżnika.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

20 LUTEGO 2017 - VI POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY

2017-02-21 20:46:50 pz

W poniedziałek 20 lutego 2017 roku w auli III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim odbył się VI Powiatowy Konkurs Geograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz gimnazjów położonych w ościennych gminach powiatu ostrowskiego.

Do VI edycji konkursu pod hasłem „Azja” zgłosiło się 43 gimnazjalistów z 16 gimnazjów powiatu ostrowskiego. Zadaniem uczniów było rozwiązanie quizu geograficznego, składającego się z 40 pytań obejmującego zagadnienia geografii fizycznej i społeczno-ekonomicznej Azji.

Zwycięzcą VI edycji konkursu został Jakub Kosmała z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim. Miejsce 2 zajęła Natalia Ptak z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Korytach, miejsce 3 zajął Szymon Strach z Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim. Wyróżnienia otrzymali: Szymon Skorwider z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim, Weronika Juskowiak z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Korytach, Patrycja Kalina z Gimnazjum w Jankowie Przygodzkim, Filip Koziarek z Gimnazjum w Przygodzicach, Marta Rauk z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim, Natalia Dzięcioł z Gimnazjum w Wierzbnie, Bartosz Maląg z Gimnazjum w Sieroszewicach, Aleksander Wieczorek z Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim.

Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dyplomy, zwycięzcy i osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

Autorami zadań i organizatorami VI edycji konkursu byli nauczyciele geografii III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim: Donata Kasprzak i Przemysław Zimniak.

 

Powiatowy Konkurs Geograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ostrowskiego
został zapoczątkowany w 2012 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

28 LUTEGO 2017 - KONCERT TALENTÓW I WYWIADÓWKI

2017-02-20 20:39:28

 

Uczniowie i nauczyciele

 

III Liceum Ogólnokształcącego

 

mają zaszczyt zaprosić

 

na przedstawienie muzyczne

 

pt „Więcej i o mleku (Scenariusz bez laktozy)”,

 

 które odbędzie się 28 lutego 2017 r. o godz. 17.00

 

w Ostrowskim Centrum Kultury.

 

 

 

Po przedstawieniu zapraszamy Rodziców do szkoły

 

na spotkanie z wychowawcą klasy.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

Halo, łączność? ZAJĘCIA PRAKTYCZNE EDUKACJI POŻARNICZEJ

2017-02-20 22:07:36 as

W dniu 16.02.2017r. uczniowie edukacji pożarniczej klasa-2 zaprezentowali swoje umiejętności praktyczne podczas zajęć programowych na terenie Państwowej Straży Pożarnej. Tym razem po raz pierwszy ćwiczyli nawiązywanie łączności oraz przestrzeganie zasad podczas prowadzenia korespondencji radiowej. W szczególności takie zasady obowiązują podczas prowadzenia akcji ratowniczych z udziałem jednostek PSP oraz OSP. Drugie ćwiczenie, a było to ćwiczenie doskonalące wymagało dużej odporności zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Przejście komory dymowej przy utrudnionej widoczności z aparatem powietrznym na plecach było czymś nowym i wymagało dużego wysiłku. Stopień trudności wykonywanych ćwiczeń był bardzo wysoki. Dodatkowo jeszcze przed samym wejście do komory dymowej uczniowie musieli wykonać cały zestaw ćwiczeń: przesuwna bieżnia, wchodzenie na przesuwną drabinę, podnoszenie za pomocą liny ciężarka oraz rowerek. Przeprowadzone zajęcia pokazały, że jest to jedyny przedmiot w szkole wymagający poddanie się takim ćwiczeniom praktycznym.

„Bycie członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej to naprawdę coś wyjątkowego i pozytywnego. Jako prowadzący te zajęcia i koordynator tych zajęć jestem dumny z postawy oraz zaangażowania swoich podopiecznych. Nikt ich do tego nie zmuszał, a jednak są przekonani o słuszności podjętej decyzji. Nie oczekuje się od nich deklaracji, że w przyszłości muszą być strażakami. Zdobyte umiejętności praktyczne na pewno będą przydatne gdy zaistnieje taka potrzeba. To właśnie jest godne pochwały i naśladowania – Antoni Szczurek”.

Obecna na zajęciach była też p. dyrektor Maria Tomalak, która wyraziła  dla nich pełne uznanie za włożony wysiłek i zaangażowanie. Zajęcia zorganizował nauczyciel edukacji pożarniczej Antoni Szczurek przy wsparciu i pomocy p. Anity Wasiak.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

13-17 LUTEGO 2017 – WIZYTA ANGIELSKICH NAUCZYCIELI Z PLYMOUTH W NASZEJ SZKOLE

2017-02-19 20:06:33 ad

W dniach 13-17.02.2017 gościliśmy dwoje nauczycieli z Plymouth w Anglii. Byli nimi Paul James Elliot ze szkoły Tor Bridge High oraz Shaun Malcolm Moore ze szkoły Lipson Creative Academy. Wizyta gości związana była z europejskim projektem wymiany nauczycielskiej, dzięki której wymieniliśmy doświadczenia związane z procesem edukacji w naszych szkołach.

Była to również świetna  okazja do wymiany poglądów, informacji i materiałów edukacyjnych oraz nawiązania kontaktów z koleżankami i kolegami z innych krajów.

Ponadto uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawych zajęciach przygotowanych przez angielskich nauczycieli.

 

Mamy nadzieję na dalszy ciąg współpracy....


Opracowała: Agnieszka Dudziak

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

16 LUTEGO 2017 - WIEDZA O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH TO DLA NICH „A PIECE OF CAKE”!

2017-02-16 20:15:35 mz

Dnia 16 lutego 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim odbył się finał II Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych pod patronatem Senatora RP Łukasza Mikołajczyka.

W finale brały udział trzy uczennice III LO: Nicole Gajewska, kl. 1B, Kinga Marciniak, kl. 1A i Agnieszka Babral, kl. 2E, które wcześniej okazały się najlepsze w szkolnych eliminacjach.

Finał był 2-etapowy: test pisemny, do którego przystąpili wszyscy uczestnicy i który wyłonił 10 uczestników etapu ustnego, czyli ścisłego finału. Ta część odbyła się na zasadzie „jeden z dziesięciu” i wzięły w niej udział dwie uczennice naszej szkoły: Kinga Marciniak (II miejsce po teście pisemnym) i Nicole Gajewska (V miejsce po teście pisemnym). Liczniki punktacji zostały wyzerowane i po emocjonujących 7 rundach pytań oraz dogrywce ostatecznie Nicole zajęła II miejsce w finale konkursu, natomiast Kinga uplasowała się na IV miejscu.  

Serdecznie gratulujemy – tym bardziej, iż wiedza niezbędna do zdobywania czołowych miejsc w tym konkursie obejmuje wiele dziedzin związanych z krajami anglojęzycznymi, takich jak: historia, geografia, ważni lub sławni ludzie, polityka, instytucje, muzyka, film, sztuka, sport, tradycje i zwyczaje, symbole.

Good job, ladies! :)      

Monika Olejnik-Zimniak

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

11-12 LUTEGO 2017 – UCZNIOWIE III LO WŚRÓD NAJLEPSZYCH GEOGRAFÓW W WIELKOPOLSCE

2017-02-13 17:38:28 pz

W dniach 11-12.02.2017 r. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu odbył się etap okręgowy XLIII Olimpiady Geograficznej. W tym etapie uczestniczyło blisko 80 uczniów z całej Wielkopolski zakwalifikowanych do zawodów okręgowych, wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Izabela Zimniak z kl. 1b oraz Adrian Sitarz z kl. 2e.

W I etapie Olimpiady Geograficznej Izabela Zimniak zdobyła 85 punktów na 100 możliwych, natomiast Adrian Sitarz zdobył 86 punktów. W II etapie uczniowie rozwiązywali testy pisemne sprawdzające wiedzę i umiejętności geograficzne, które odpowiadają  zapisom podstawy programowej z geografii dla III i IV etapu edukacyjnego (poziom rozszerzony). Każdy z trzech testów trwających 45 minut składał się z zadań otwartych i zamkniętych obejmujących całościową wiedzę geograficzną, wykraczającą poza schematy podręcznikowe.

Wyniki II etapu Olimpiady Geograficznej pozwoliły znaleźć się naszym uczniom wśród 30 najlepszych geografów w Wielkopolsce. Jednak po ustaleniu przez Komitet Okręgowy w Poznaniu kryterium kwalifikacji do kolejnego etapu Izie zabrakło 2 punktów, natomiast Adrianowi 4,5 punktów. Biorąc pod uwagę fakt, że Iza jest w klasie pierwszej i dopiero rozpoczęła realizację geografii i to na poziomie podstawowym, a Adrian jest uczniem klasy drugiej, który rozpoczął w tym roku szkolnym realizację geografii na poziomie rozszerzonym, to wynik naszych uczniów należy uznać za duży sukces!

Wielkie gratulacje dla Izy i Adriana, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom połączonymi z pasją geograficzną znaleźli się w elitarnym gronie najlepszych młodych geografów w Wielkopolsce.

Opiekunem naszych olimpijczyków jest Przemysław Zimniak, nauczyciel geografii w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

STYCZEŃ 2017 – INTEGRACJA KLASY 2F W PARKU TRAMPOLIN

2017-01-30 19:12:20 ls

Nie trzeba daleko szukać miejsca, w którym można świetnie spędzić czas i zintegrować się z klasą. Wystarczy przejść przez ulicę i wejść do Parku  Trampolin JJ przy ul Browarnej. Klasa 2f skorzystała z okazji i wybrała  się tam w przedostatnim dniu przed feriami.

Świetna zabawa, moc wrażeń i oderwanie się od ziemi.

Polecamy! 

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.

STYCZEŃ 2017 – SUKCES UCZENNIC Z III LO W POWIATOWYM KONKURSIE „POZNAJ SWÓJ POWIAT OSTROWSKI”

2017-01-29 09:31:30 pz

Grupa 4 uczennicz kl. 2e o profilu geograficzno-turystycznym zajęła 3 miejsce w III Powiatowym Konkursie Turystycznym „Poznaj swój Powiat Ostrowski”.  Nagrodę za przygotowanie gry planszowej „Ostropoly” otrzymały:  Katarzyna Ciernia, Magdalena Fluder, Julia Gruszka i Martyna Słomiańska. Uczennice zaprosiły w podróż po powiecie ostrowskim pionkiem po planszy w popularnej Monopoly, ale po ostrowsku.

Rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu, w którym wzięło udział blisko 200 uczestników odbyło się 26 stycznia 2017 r. w „n klubie – sztuka i edukacja” w Ostrowie Wielkopolskim. Konkurs Turystyczny „Poznaj swój Powiat Ostrowski” odbył się pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka i był wyjątkowy pod względem ilości zgłoszeń i atrakcyjności nadesłanych prac.

W uroczystości ogłoszenia wyników udział wziął Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Grzegorz Finke, Radni Powiatowi, zaproszeni goście oraz uczestnicy konkursu, którzy znaleźli się w gronie laureatów wraz z opiekunami.

Gratulacje dla nagrodzonych uczennic za pomysł i zaangażowanie w zgłębianiu atrakcji turystycznych powiatu ostrowskiego!

Przemysław Zimniak, nauczyciel geografii

Kliknij tutaj albo tytuł wpisu aby rozwinąć/zwinąć artykuł.
Starsze