matura tuż-tuż...

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Ćwiczenia „Obwodnica 2017”

Pod takim kryptonimem były przeprowadzone w dniu 07.06.2017r. ćwiczenia zgrywające zorganizowane przez Starostwo Powiatowe oraz Komendę Państwowej Straży Pożarnej. Zanim jednak doszło do symulacji wypadku masowego na budowanej obwodnicy uczniowie edukacji pożarniczej z klasy 1 i 2 brali udział w  ćwiczeniach na ośrodku wypoczynkowym Piaski-Szczygliczka. Były to ćwiczenia jednostek ratowniczo gaśniczych Ostrowa Wielkopolskiego oraz powiatów ościennych (Kalisz, Pleszew, Jarocin, Krotoszyn, Ostrzeszów, Kępno). Uczniowie musieli się wcielić w rolę osób poszkodowanych a zarazem potrzebujących udzielenia pierwszej pomocy podczas takich zdarzeń jak: topielec, wypadek samochodowy, wypadek w parku linowym, przebicie prętem brzucha podczas prac konstrukcyjnych, omdlenie matki z dzieckiem, wytrzewienie, poród w warunkach pozaszpitalnych. Wszystkie te zadania wykonali z bardzo dużym zaangażowaniem zyskując uznanie osób kontrolujących.

Zasadnicza część ćwiczeń odbywała się na obwodnicy pomiędzy trasą 25 z Ostrowa do Kalisza a Wysockim Wielkim. Osobami poszkodowanymi byli pasażerowie autobusu, który uległ awarii. Jako pozoranci ponownie wystąpili też nasi uczniowie. Po wyjściu z autobusu zostali staranowani przez przejeżdżający samochód ciężarowy. Na miejsce zdarzenia przybyły służby ratownicze powiadomione przez kierowcę autobusu. Rozpoczęła się segregacja osób poszkodowanych w zależności od doznanych obrażeń. Osobę najbardziej poszkodowaną przetransportowano do szpitala za pomocą śmigłowca z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

"Udział naszych uczniów w tego typu ćwiczeniach na pewno przyczynił się do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłości.  Dzisiejsze ćwiczenia były też zarazem bardzo dobrą promocją naszej szkoły, co podkreślali w swojej ocenie osoby kierujące ćwiczeniami. Postawione zadanie zostało więc w pełni wykonane za co uczestnikom ćwiczeń składam strażackie podziękowanie" - powiedział Antoni Szczurek, pomyslodawca innowacji pedagogicznej z edukacji pożarniczej.