Nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność…

Ania Modrzyńska Ostrowskim Wolontariuszem Roku 2017

We wtorek, 12 grudnia 2017r., z rąk Pani Ewy Mateckiej – Zastępcy Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – Ania Modrzyńska z kl. 2b odebrała statuetkę Ostrowskiego Wolontariusza Roku 2017.

Ania jest wolontariuszką w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, w którym spędza dużo czasu i za każdym razem cieszy się, gdy może pomóc oraz umilić chwile pacjentom. Raz w tygodniu odwiedza chorych na oddziałach takich jak: Szpitalny Odział Ratunkowy, Chirurgia Ogólna, Chirurgia Dziecięca, Kardiologia. Rozmawia z pacjentami, pomaga im w jedzeniu, zabiera na spacery. Gdy jest na oddziale dziecięcym, to bawi się małymi pacjentami i czyta im książki. Oprócz tego pomaga personelowi medycznemu. Mierzy temperaturę, zabiera pacjentów na badania, ściele łóżka i pomaga w funkcjonowaniu szpitala. W okresie wakacyjnym Ania odwiedzała szpital przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Kolejną jej aktywnością jest działanie w Szkolnym Kole Wolontariusza. Rozprzestrzenia idee wolontariatu wśród kolegów i koleżanek, a po jej zachętach uczniowie III LO chętniej zaczęli odwiedzać ostrowski szpital i udzielać się w innych działaniach. Ania bardzo chętnie opowiada o wolontariacie, szczególnie podczas takich wydarzeń jak "Szkolny Dzień Wolontariusza" oraz „Drzwi Otwarte”. Z zapałem promuje wolontariat w języku angielskim podczas spotkań z osobami z zagranicy, które odwiedzają III LO, m.in. nauczyciele z Anglii czy uczniowie z Francji.

Ania koordynowała także zbiórkę artykułów szkolnych dla dzieci ze szpitaliku przy ulicy
3-go Maja. Aktywnie wzięła też udział w zbiórce zabawek i gier planszowych dla dzieci ze szpitala z oddziału chirurgii dziecięcej oraz w zbiórce artykułów higienicznych i medycznych dla Afryki. Od kilku lat zbiera także nakrętki.  Ania była również odpowiedzialna za zbiórkę pieniędzy dla PCK. W latach poprzednich brała udział w zbiórce dla Szlachetnej Paczki oraz rozprowadzaniu cegiełek podczas Festynu Stowarzyszenia Konferencji św. Wicentego a`Paulo.

Ania będąc w gimnazjum przewodniczyła Szkolnemu Klubowi Wolontariusza w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek. Tam często modlili się za osoby, które tego potrzebowały, oraz zorganizowali sprzątanie cmentarza i odwiedzili opuszczone groby.

W grudniu poprzedniego roku uczestniczyła w Wigilii w szpitaliku przy ul. 3-go Maja. Wraz z dziećmi malowała bombki, by móc potem powiesić je na choince, kolędowała i przebrała się dla nich w strój śnieżynki (pomocnik św. Mikołaja). Wydarzenie to miało umilić czas dzieciom, które w tym okresie nie mogły przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia w domu, bo przebywały w szpitalu.

2 kwietnia br. Ania wzięła udział w akcji organizowanej przez Klub Rodziców JiM w Galerii Ostrovia pt. "Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie", która miała na celu uświadomić mieszkańców nie tylko Ostrowa, czym jest autyzm.

26 sierpnia br. Ania pomagała w przebiegu Festynu Integracyjnego dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w Parczewie, który został zorganizowany przez Fundację „W Jedności Siła”. Dzięki temu mogła bliżej poznać takie osoby i zrozumieć, że są oni tacy sami jak my, a choroba nie jest powodem do odtrącenia ich.

W wolnych chwilach Ania odwiedza również mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim. Chętnie  rozmawia ze starszymi osobami i spędza z nimi czas. Mają oni do opowiedzenia bardzo ciekawe historie ze swojego życia.

W październiku br., razem z koleżanką, Ania zorganizowała uroczystość „Żonkilowe Pola Nadziei” w III LO. Była odpowiedzialna za przebieg całego wydarzenia, prowadzenie części artystycznej oraz sadzenie żonkili wraz z gośćmi i resztą wolontariuszy.

W tym roku szkolnym włączyła się również w rozpowszechnianie idei transplantacji.

Ania uczestniczy we wszystkich spotkaniach dotyczących wolontariatu w III LO oraz w mieście, by pogłębiać swoją wiedzę. Chce takim podejściem zmieniać świat, a przynajmniej naszą lokalną społeczność, na lepszą.

Podczas wakacji wzięła również udział w dwóch wolontariatach międzynarodowych. Pierwszym z nich był tygodniowy wyjazd na Litwę w ramach programu "Learning Evolution", podczas którego głównym zadaniem wolontariuszy z Polski i Litwy było odrestaurowanie pokoju w opuszczonym klasztorze. Oprócz tego razem pomagali lokalnej społeczności. Odwiedzili starsze, samotne osoby i posprzątali cmentarz. Wszyscy uczestnicy projektu rozmawiali dużo o idei wolontariatu i o swoich działaniach, dzięki którym świat zmienia się na lepsze. Z projektu Ania wróciła z nowymi pomysłami, które chciałaby zrealizować w Ostrowie Wielkopolskim. Zrozumiała też, że nieważne jakiej narodowości jest człowiek - każdy potrzebuje drugiej osoby i wsparcia. Z kolei bariera językowa nie jest przeszkodą, jeżeli szczerze chcemy z kimś porozmawiać.

Drugim międzynarodowym wolontariatem Ani był wyjazd na The World Games do Wrocławia, czyli olimpiadę sportów nieolimpijskich. Podczas wydarzenia miała przydzieloną funkcję jokera, co oznaczało, że gdy coś niespodziewanego wydarzy się na jakimś obiekcie sportowym we Wrocławiu, to właśnie ona będzie ratować sytuację. Na szczęście igrzyska przebiegły pomyślnie, choć zadań dla Ani nie zabrakło. Takie wydarzenia uczą samodzielności, odpowiedzialności, umiejętności pracy w grupie, ale i otwartości na ludzi z całego świata oraz biegłej komunikacji w języku angielskim.

Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom Ania zdobyła doświadczenie w organizacji imprez masowych. I jak sama mówi: „Każdy wolontariat sprawia, że mam ochotę na więcej, a w głowie mam mnóstwo pomysłów, które chcę zrealizować oraz wydarzeń, w których chce wziąć udział”.

Serdecznie gratulujemy Ani i życzymy jej więcej czasu wolnego, który na pewno spożytkuje na wolontariat.