Zapraszamy do III LO! :)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2018/2019:   "UMYSŁY, PODOBNIE JAK SPADOCHRONY, FUNKCJONUJĄ PRAWIDŁOWO, KIEDY SĄ OTWARTE" Thomas Dewar

III Liceum Ogólnokształcące

Biologią po oczach!

W ostatni dzień nauki Robaczki z klas pierwszych biologiczno-chemicznych miały okazję uczestniczyć w wycieczce terenowej do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy w okolicach Odolanowa. 


Ćwiczenia zaczęły się od krótkiej charakterystyki Obszaru Natura 2000 i parku krajobrazowego Dolina Baryczy. Pierwszym punktem zajęć była murawa, na której uczniowie poznali przystosowania roślin do życia w suchych warunkach (znaleźliśmy także chronione kocanki piaskowe). Po tym udaliśmy się na poszukiwanie kąkola polnego. Kiedyś pola pełne były maków, chabrów i kąkoli. Niestety dziś ten chwast występuje niezmiernie rzadko. Następnie uczestnicy wzięli udział w konkursie. Zabawa polegała na znalezieniu określonych gatunków roślin na łąkach odolanowskich, korzystając z maty dydaktycznej. Bioróżnorodność flory na tym terenie jest ogromna: żółte jaskry, różowe firletki i niebieskie dzwonki tworzą malownicze kobierce. Ciekawą rośliną był tatarak, z którego kłącza wydobywa się charakterystyczny aromat. Ponadto wszystkie osobniki tataraku występujące w Europie są naturalnymi klonami, gdyż roślina rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie. Dużą atrakcją było zobaczenie nasięźrzała pospolitego - chronionej i ginącej paproci, która wyglądem wcale jej nie przypomina. Mało tego, rośnie wyłącznie na wilgotnych łąkach, a nie w lasach. Nie zabrakło także przedstawicieli fauny, m.in.: myszołowów, jaskółek oknówek i brzegówek, skowronków oraz sensacją okazało się gniazdo os, jaszczurka zwinka oraz młoda ropucha zielona.  
Wyprawa pozwoliła uczestnikom podziwiać otaczający świat nie tylko na podstawie zdobytej wiedzy teoretycznej, ale również poprzez działanie. Wszyscy spędzili cudowny dzień z dala od miejskiego zgiełku. Kontakt z przyrodą ma na człowieka zbawienny wpływ i umożliwia skupienie się tylko na śpiewie ptaków czy podziwianiu napotkanych roślin.

Organizatorami zielonej wyprawy byli nauczyciele biologii - pan Jacek Pawłowski i pani Agnieszka Golicka, którzy dziękują za wspólne poznawanie flory powiatu ostrowskiego uczniom oraz opiekunom: pani Małgorzacie Wawrzyniak-Pastuszak, pani Justynie Janeckiej oraz panu Tomaszowi Kaczorowskiemu

Galeria zdjęć

c

III Liceum Ogólnokształcące


ul. Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski


tel. 62 736 24 94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl

Sekretariat szkoły czynny:

codziennie w godzinach

7.30-15.30

Wyszukaj w serwisie