Carpe diem! :-)

Gala projektów w III Liceum

19 września w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym przybliżono uczniom projekty, które mają wejść w życie w roku szkolnym 2017/2018. „Aby kochać dziś bardziej niż wczoraj” to hasło głównego ogólnoszkolnego programu, koordynowanego przez nauczycieli języka polskiego, nawiązującego do tegorocznego hasła III LO „Kochać i wymagać”. Będzie realizowany od października do marca, a jego celem jest przyjrzenie się różnym aspektom miłości, a dzięki licznym konkursom, spotkaniom oraz inwencji twórczej naszych uczniów i nauczycieli wyrażanej na przykład w obrazach, wierszach czy przedstawieniach teatralnych będziemy mieli możliwość przekonać się, że „Świat bez miłości jest światem martwym” (Albert Camus).

Wśród omawianych projektów nie zabrakło też takich, które znalazły się w czołówce wszystkich propozycji  w Polsce. Autorkami pierwszego z nich - „Był przodek, jesteś Ty sam, potomek się rodzi” - są Wioleta Kałużna (2f) oraz Julia Rzepczyńska (2c). Jego główny cel to zachęcenie młodych ludzi do poznawania swoich korzeni, przybliżenie losów społeczności lokalnej i pokazanie, że historia to nie tylko masa teorii, reguł czy dat. Będzie to osiągane m.in. przez bieg historyczny, wycieczkę szlakiem historycznym w Mariance Mroczeńskiej, konkurs na drzewo genealogiczne, warsztaty źródłoznawcze, a także spotkanie z bliską rodziną uczestników II wojny światowej.

Drugi z dwóch wyróżnionych projektów to „Pamięć naszą wielkopolską siłą” autorstwa Natalii Janickiej (3c) oraz Angeliki Kulas (3f). Zamysł opiera się na propagowaniu informacji i dzieleniu się wiedzą o przeszłości naszego województwa w sposób praktyczny (wycieczki, gry terenowe, warsztaty kulinarne, konkurs), ale też teoretyczny (wykłady).

Autorki obu projektów, realizowanych w naszej szkole i okolicy od września do listopada, opowiadały również o Akademii Liderów Świętego Mikołaja, w której uczestniczyły w sierpniu.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym pomysłem omawianym na gali, był projekt „Matematyka jest fajna” koordynowany przez Panią Wicedyrektor Iwonę Wendt, a finansowany przez mFundację w ramach programu grantowego mPotęga. Skierowany głównie do klas matematycznych (ale nie tylko!) ma na celu pokazanie, że matematyka może być bardzo ciekawa, stanowić świetną rekreację i uczyć kreatywności.

Można powiedzieć, że w tym roku szkolnym każdy, zarówno humanista, jak i umysł ścisły, znajdą coś dla siebie. Nie zabraknie pozytywnych wrażeń, możliwości wyrażania siebie, rozwijania, ale też dowiadywania się nowych, ciekawych rzeczy w nietypowy sposób czy pozyskania kolejnych doświadczeń. Najważniejsze jednak, byśmy podsumowując projekty za niecałe dziesięć miesięcy, mogli stwierdzić: „Nauczyłem się kochać dziś bardziej niż wczoraj”.