16 października - dzień papieża jana pawła ii

I Ostrowski Wieczór z Przyrodą za nami

W piątek 6 kwietnia w naszym liceum po raz pierwszy odbyło się naukowe wydarzenie, jakim jest „Ostrowski Wieczór z Przyrodą”. Tego wieczoru ponad 125 uczniów z klas gimnazjalnych wzięło udział w warsztatach i wykładach przeprowadzonych przez nauczycieli oraz młodzież III LO.  W myśl słów Konfucjusza "Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem" każdy z nich choć przez chwilę mógł się poczuć J.A.K. Młody Naukowiec.

Uczniowie wzięli udział w laboratoriach: „Kolorowa chemia” oraz „Kuchnia molekularna”, warsztatach z biologii: „Dr House w III LO”, języka łacińskiego: „Cogito ergo sum” oraz matematyki „Przyroda pełna matematycznych niespodzianek”. Ponadto uczniowie z klas II i III o profilu biologiczno- chemicznym wcielili się w rolę wykładowców i podczas wykładów chętnie podzielili się swoją wiedzą z zakresu neurobiologii „Tajemniczy mózg”, genetyki „Cała prawda o DNA”, zoologii „Bliskie spotkanie z karaluchami” oraz relacjami z fascynujących i pełnych biologii podróży: „ Z biologią w świat, czyli relacja z podróży do Afryki i Azji” oraz Co można znaleźć w dziczy, czyli Cannabis sativa indica i inne – relacja z rejsu po Karaibach”. Licealiści przygotowali także dla gimnazjalistów dwa konkursy, których celem było powtórzenie wiadomości przed czekającym ich egzaminem gimnazjalnym. W przyjemnej atmosferze, z elementami zdrowej rywalizacji gimnazjaliści wzięli udział w „Wielkiej powtórce biologiczno-chemicznej” oraz w „Biologicznej familiadzie”. Nie zabrakło także spotkania z doradcą zawodowym Panią Barbarą Niemand, podczas którego uczniowie mogli sprecyzować swoje oczekiwania oraz porozmawiać na temat „Medycyna, farmacja, stomatologia i całe morze możliwości po profilu biologiczno- chemicznym”. Z pewnością podczas tego kilkugodzinnego wydarzenia każdy znalazł coś dla siebie :). Mamy nadzieję, że „Ostrowski Wieczór z Przyrodą” na stałe zagości na mapie naukowych imprez Ostrowa Wielkopolskiego. Ogromne podziękowania dedykujemy wszystkim prowadzącym zajęcia: mgr Iwonie Wendt, mgr Karolinie Szybce-Kmiecik, mgr Barbarze Niemand, Janowi Kocińskiem, Dariuszowi Klońskiemu, Łukaszowi Zdziebkowskiemu, Michałowi Falisowi, Jakubowi Chołast, Weronice Fitzner, Milenie Przybylak, Laurze Strzelec, Marii Kowalczyk oraz Wiktorii Jurek. Osobne i ogromne podziękowania dla Pani Dyrektor mgr Marii Tomalak za możliwość przeprowadzenia tej naukowej imprezy. Oczywiście dziękujemy także nauczycielom, opiekunom oraz uczniom klas gimnazjalnych za zainteresowanie i udział :).

Z biologiczno- chemicznym pozdrowieniem:

dr Jacek Pawłowski

mgr Agnieszka Golicka