Cognosce te ipsum.

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2018/2019:   "UMYSŁY, PODOBNIE JAK SPADOCHRONY, FUNKCJONUJĄ PRAWIDŁOWO, KIEDY SĄ OTWARTE" Thomas Dewar

III Liceum Ogólnokształcące

I want to meet you, czyli uczniowie III LO reprezentują Polskę

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego reprezentowali Polskę podczas  międzynarodowego projektu „I want to meet you”, który odbył się nad urokliwym jeziorem Lubie w Zatoniu koło Złocieńca w dniach od 23 do 29 maja. Uczestnikami była również młodzież z Bułgarii, Macedonii, Węgier oraz Włoch.

Poznanie swoich rówieśników z innych krajów; dzielenie się z nimi tym, co robią w swoich organizacjach i społecznościach; poznanie innych krajów oraz kultury; wspólne zastanowienie się, czym jest dla nas Unia Europejska, jak widzimy tę Wspólnotę i co dla nas oznacza; nauczenie się pracy w grupie międzynarodowej i współpracy z osobami z innych kultur to główne cele projektu, które zostały zrealizowane w 100%.

Integracja młodzieży z różnych krajów i kultur bardzo zbliżyła do siebie uczestników, którzy przez tydzień stworzyli multi-kulturową rodzinę i razem przeprowadzili kilka pozytywnych akcji dla społeczności lokalnej. Największym wyzwaniem była Human Library, czyli Żywa Biblioteka, która została przygotowana dla dzieci ze świetlicy w Bobrowie. Dzięki udziałowi w projekcie każdy uczestnik odkrył swoje zdolności liderskie i był impulsem do działania. Każdego dnia przygotowywane były energizery, national surprise i zajęcia rozwijające. W grupach stworzyliśmy narzędzia do refleksji, które zostaną wykorzystane w programie Erasmus+. Najwięcej radości sprawiła niespodzianka organizatorów, jaką był spływ kajakowy po jeziorze Lubie. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał „Youthpass”, który przedstawia i poświadcza umiejętności oraz rezultaty osiągnięte w procesie uczenia się pozaformalnego i nieformalnego w trakcie projektu. Certyfikat ten jest uznawany za doświadczenie edukacyjne oraz może być bardzo przydatny w dalszym rozwoju osobistym, kształceniu i pracy zawodowej uczestnika.

Był to tydzień niezapomnianych wrażeń, bogaty w wiele wspaniałych znajomości, uczestnicy zrobili dużego dobrego, jeszcze więcej się nauczyli i oczywiście szlifowali język angielski. Serdeczne podziękowania składamy Pani Karolinie Wróblewskiej za koordynację i zaproszenie nas do projektu „I want to meet you”.

 

Zapraszamy do zapoznania się z wrażeniami uczestników:

 

Julia Świątek, 1e

„Będąc uczestnikiem projektu „I want meet you” w Zatoniu, dostałam szansę na rozwój swojej kariery anglojęzycznej. Z projektu jestem bardzo zadowolona dzięki zajęciom, podczas których zostałam 'zmuszona' do myślenia w języku angielskim, przestałam się bać wypowiadania na forum np. podczas prezentacji plakatów. Pozwoliło mi to przełamać barierę językową oraz otworzyć swoją osobę. Moją uwagę również zwróciły bardzo dobre gry i zabawy zachęcające do wspólnej integracji nie tylko małej grupy, ale i wszystkich uczestników projektu. Intercultural evening pozwolił mi na poznanie tradycyjnych potraw danego kraju czy krótki spacer po pięknych krajobrazach danego państwa. Bycie uczestnikiem takiego projektu utworzyło we mnie jeszcze większą chęć pracy i nauki. Nie żałuję uczestnictwa i na kolejny projekt na pewno pojadę!”

 

Julia Siecińska, 2f

„Aplikując do tego projektu nie byłam do końca świadoma, że to jest Erasmus+ oraz co to w ogóle będzie. Nie spodziewałam się, że będzie to jeden z najlepszych tygodni w moim życiu. Poznałam wielu wspaniałych ludzi z Bułgarii, Macedonii, Węgier oraz Włoch. Podczas trwania projektu nie miało znaczenia, czy masz 27 lat czy 17, ważna była integracja i to jak się razem czujemy. Nawet, gdy mieliśmy czas wolny, niemal cały czas spędzaliśmy w grupach międzynarodowych, co było bardzo dobre. Cieszę się, że mogłam „wypróbować” swój język angielski, z dumą mogę stwierdzić, że dałam sobie radę i to nawet całkiem nieźle. Wspaniałe było poznać kulturę, zachowania, myśli i mimikę ludzi z różnych krajów. Zasmakować nowych smaków, nauczyć się nowych słów, a nawet gier. Śmiało mogę powiedzieć, że projekt ten był strzałem w dziesiątkę, wiele z niego wyniosłam: wiedzę, ale co dla mnie chyba najważniejsze, nowe znajomości, być może nawet przyjaźnie. Łzy, które uroniłam podczas pożegnania, nie wymagały dodatkowych słów. Teraz będę starała się częściej znajdować możliwości do uczestniczenia w takich projektach oraz mam nadzieję, że z niektórymi z nowych znajomych będzie mi dane spotkać się raz jeszcze.”

 

Paulina Kosowska, 1a

„Możliwość wzięcia udziału w projekcie ,,I want to meet you" dała mi wiele możliwości tj. udoskonalenie umiejętności komunikacyjno-jezykowych, a także stać aię pewniejszą siebie osobą. Spędzenie ponad tygodnia w towarzystwie obywateli obcych krajów pokazała nam różnice w zachowaniu i kulturze. Takie przedsięwzięcie rozwinęło nas i dało niezapomniane chwile. Projekt oceniam pozytywnie i oby było ich więcej.”

 

Angelika Szwejda, 2c

„Przed przystąpieniem do projektu "I want meet you" bardzo się bałam, że nie poradzę sobie z językiem. Teraz wiem, że nie było się, czego bać. Od pierwszych dni uczyliśmy się siebie nawzajem, imion, zachowań. Każdego dnia mieliśmy wspaniałe zajęcia, które pozwalały nam poznać naszą osobowość, nasze kraje czy to jak pracuje się w tak dużej grupie. Dzięki zorganizowanym wieczorom narodowym mogliśmy poznać bliżej inne kultury, języki i zachowania. Udział w tym projekcie pokazał mi, że tak niewiele trzeba, aby złamać swój strach przed językiem, z każdym dniem stawaliśmy się bardziej otwarci i rozmowni. Ten projekt pozwolił mi poznać nowych ludzi, nowe kultury i pozostawił niezapomniane wspomnienia i kontakty, które mam zamiar bardziej długo utrzymać. Z pewnością na tym projekcie nie skończę!”

 

Agnieszka Wróbel, 2a

„Powąchać bułgarskich perfum, zasmakować macedońskich przysmaków, spróbować prawdziwej, włoskiej carbonary i poznać tajemnicę, dlaczego Polak i Węgier to dwa bratanki. Czy to nie brzmi ciekawie? A jeżeli masz okazję zrobić to wszystko przez tydzień w malowniczej osadzie Zatonie otoczonej lasami i jeziorem? Pewnie myślicie, że to niemożliwe. Pewnie tak, chyba że właśnie bierzesz udział w projekcie w ramach programu Erasmus+. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że było to bardzo ciekawe doświadczenie. Poznałam wielu interesujących ludzi, z którymi chcę nadal otrzymywać kontakt, nauczyłam się pracy w zespole, skutecznej komunikacji oraz panowaniem nad presją czasu, podszlifowałam także swój angielski oraz pokonałam strach związany z wodą pływając na kajaku. Mam nadzieję, że będę miała okazję uczestniczyć w następnym tego typu projekcie.”

 

Galeria zdjęć

c

III Liceum Ogólnokształcące


ul. Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski


tel. 62 736 24 94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl

Sekretariat szkoły czynny:

codziennie w godzinach

7.30-15.30

Wyszukaj w serwisie