Bezpiecznych wakacji! :-)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Kulturalne III LO

13 grudnia 2017r. klasy humanistyczne wybrały się do Wrocławia.

Tego dnia postawiliśmy na sztukę i kulturę. Mieliśmy okazję zobaczyć obraz aż 15m wysoki i 114m szeroki! W naszym programie znajdowało się Muzeum Narodowe, czyli coś, bez czego zapalone humany nie obeszłyby się. Zwiedzanie odbyło się bez przewodnika, no bo po co przewodnik, skoro były z nami dwie chodzące Wikipedie? Mianowicie Pani Sylwia Szubert oraz Pani Renata Pacyna. Dodatkowo nasze uczennice przygotowały ciekawe informacje m. in. na temat Skarbu Średzkiego, obrazu ,,Chłopiec niosący snop' Gierymskiego, obrazu Jana Matejki, który był ostatnim dziełem malarza na płótnie, niestety niedokończonym, ponieważ tworzenie obrazu przerwała śmierć artysty - mowa o ,,Ślubach Jana Kazimierza'. Dostarczono nam również nowych informacji o tryptyku Malczewskiego, bo przecież 'Koń ma duży łeb, więc niech się martwi'.

Następnie udaliśmy się do Panoramy Racławickiej, której nie można nie zobaczyć, będąc we Wrocławiu. To jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Co bardzo ciekawe, kiedy patrzy się na Panoramę Racławicką, można odnieść wrażenie, że obraz powstał współcześnie, a do jego stworzenia użyto nowoczesnej technologii. Wszystko za sprawą niezwykłej panoramy, gry świateł i wielowymiarowości dzieła. To wydarzenie zaparło nam dech w piersiach i podziw zostanie w nas na długo.

Trochę czasu spędziliśmy w Rynku, gdzie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, który w pełni wprowadził nas w świąteczny nastrój. Mieliśmy okazję skosztować tradycyjnej polskiej kuchni: szaszłyków, golonek, bigosu, wypić gorącą czekoladę ze słynnych porcelanowych bucików, zakupić w pięknych, baśniowych drewnianych domkach świąteczne upominki dla naszych bliskich i zrobić sobie milion selfie przy mieniącej się wszystkimi barwami choince.

Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki był spektakl teatralny w Teatrze Polskim “Okno na parlament”. Centrum komedii jest apartament z oknem na parlament. Okno gra tu kluczową rolę, bo jest świadkiem (nie)miłosnych uniesień, (nie)winnych kłamstewek, (nie)codziennych konspiracji. Nie ukrywając, do Ostrowa wracaliśmy z niemałym bólem przepony, z głową pełną nowej wiedzy, z doskonałym humorem oraz wspomnieniami, których nikt nigdy nam nie odbierze.