Zapraszamy do III LO! :)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2018/2019:   "UMYSŁY, PODOBNIE JAK SPADOCHRONY, FUNKCJONUJĄ PRAWIDŁOWO, KIEDY SĄ OTWARTE" Thomas Dewar

III Liceum Ogólnokształcące

Learning Evolution we wakacje – aktywiści III LO na Litwie

Wakacje dla 12 uczniów III LO rozpoczęły się bardzo aktywnie, a mianowicie od realizacji projektu „Learning Evolution” we współpracy z Innovator`s Valley na Litwie. Przez ponad tydzień nasza młodzież pomagała w zrobieniu czegoś dla innych, integrowała się z młodymi osobami z Litwy, brała udział w warsztatach, zwiedziła dalekie zakątki Litwy, poznawała kulturę i tradycje, uczyła się pracy w grupie i przede wszystkim szlifowała język angielski. Kreatywne spędzenie czasu zaowocowało wieloma pomysłami, w wyniku czego powstał piękny pokój Harrego Pottera. Oprócz pracy wolontariackiej nasi uczniowie wzięli udział w 2 wędrówkach po najdzikszych rejonach Antaliepte. Pierwsza, czyli Night Hiking, była połączona z pytaniami na temat wolontariatu i jak sama nazwa wskazuje odbyła się w nocy. Z kolei druga to wędrówka po łąkach, bagnach po kolana i wpław krętej rzeki. Podczas wieczoru międzynarodowego obie grupy zaprezentowały swoje kraje i tańce narodowe, a także obchodziliśmy niezapomniane urodzinki Weroniki. Każdy dzień to wspomnienie wielu aktywności, np. doświadczenia chemiczne Krzysia, nocne wypieki naszych chłopców – najlepszych kucharzy, zabawy z cyklu „I`m still ameba”, cozy sheep i wiele innych. Ostatni dzień to zwiedzanie Wilna w deszczu, ale mimo to odwiedziliśmy Republikę Zarzecza, która posiada swoją konstytucję i tak np. spodobały nam się punkty: 11. Człowiek ma prawo opiekować się psem do końca życia (swego lub psa). 12. Pies ma prawo być psem.

Tego typu projekty pozwalają na przełamanie barier nie tylko językowych, ale przede wszystkim kulturowych i nawiązanie nowych przyjaźni.

Powszechnie znane jest stwierdzenie, że podróże kształcą. Zgodzę się z tym, ale pod warunkiem, że uczestnik wyprawy chce się podczas niej czegoś nauczyć. Kilkunastu uczniów z naszej szkoły miało szansę wzięcia udziału w projekcie „Learning Evolution” na Litwie. Już samo miejsce, w którym się znajdowaliśmy było niesamowite i zagadkowe. Pierwszą noc spędziliśmy w XVIII wiecznym klasztorze (w którym, co ciekawe, znaleźliśmy wydanie Elizy Orzeszkowej z 1882 roku). Od pierwszego dnia braliśmy udział w różnych aktywnościach, począwszy od zajęć integracyjnych z zagranicznymi uczestnikami, poprzez warsztaty związane z budową elementów użytkowych, stworzeniem pokoju Harrego Pottera czy kończąc na wypadach marszowych w obszarze miejscowości Antaliepte, która wręcz emanowała ciszą i spokojem. Nie zapomnimy także wizyt u starszych, samotnych osób, którym pomogliśmy na różne sposoby (w zależności od możliwości i okoliczności) oraz przynieśliśmy im upieczone własnymi rękami ciastka. Widzieliśmy także stare ulice Wilna (szkoda, że akurat wtedy padało), które sądząc po rozmowach moich kolegów i koleżanek ze szkoły, zrobiły na nich wrażenie.

Myślę, że każdy z tego wyjazdu wyciągnął inne wnioski, doświadczenia i charakterystyczne dla danego osobnika refleksje. Dla mnie był to świetny sposób na spędzenie pierwszego tygodnia wakacji. Mimo, iż pogoda nie rozpieszczała nas swoją aurą, mieliśmy szansę na wprawianie się w rozumieniu i komunikowaniu się w języku angielskim, poznanie kultury bliskiego nam pod kątem historii państwa, pomocy społeczeństwu Antaliepte i zawiązanie nowych znajomości, które mam nadzieję, że przetrwają próbę czasu i odległości…

 

Krzysztof Zieliński, kl. 2b

c

III Liceum Ogólnokształcące


ul. Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski


tel. 62 736 24 94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl

Sekretariat szkoły czynny:

codziennie w godzinach

7.30-15.30

Wyszukaj w serwisie