21 listopada - Dzień Życzliwości i Pozdrowień :)

Lekcja anatomii ze skalpelem w III LO

W maju klasy biologiczno-chemiczne wzięły udział w sekcji narządów świni, tj. płuc i serca. Było to możliwe dzięki współpracy szkoły z wrocławskim Uniwersytetem Przyrodniczym. W tym roku uczniowie klas trzecich wzięli udział w kolejnych warsztatach.

Tegoroczni maturzyści podczas zajęć mogli dokonać sekcji nerki i oka świni. Zajęcia praktyczne poprzedzone były prezentacją, podczas której omówiono budowę i funkcję nerki oraz oka. Później uczniowie ubrani w fartuchy, ze skalpelem w rękach mogli przystąpić do krojenia i oglądania poszczególnych elementów narządów. Mieli możliwość między innymi wypreparowania soczewki oka czy piramidy nerkowej. Było to niesamowite doświadczenie. Każdy swoją wiedzę mógł przełożyć na praktykę. Niewątpliwie mieli przy tym wiele zabawy połączonej z nauką. Niektóre zjawiska oraz elementy budowy narządów były czymś nowym i ciekawym. Takie operacje pozwoliły im obejrzeć z bliska i dotknąć wszystko to, czego nie byli w stanie zobaczyć na lekcjach. Podręcznik przekazuje im bowiem pewien zakres wiedzy o narządach, ale obejrzenie i dotknięcie ich daje większe efekty niż sucha nauka z książki.

Warsztaty w ciekawy sposób były przeprowadzone przez osoby z Uniwersytetu, do których uczniowie mogli kierować wszelkie nurtujące ich pytania. Piecze nad wszystkim sprawował nauczyciel biologii - pan dr Jacek Pawłowski.