Bezpiecznych wakacji! :-)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Matematyczny Wrocław

W dniu 15 grudnia klasa matematyczna 1a w związku z realizacją projektu „Matematyka jest fajna” w ramach ogólnopolskiego programu mPotęga okrywała różne style architektoniczne Wrocławia.

Zaczęła od modernizmu-czyli Hali 100-lecia. Później oglądała wystawę modernizmu w schowanym przed zwiedzającymi Muzeum Architektury. Tu uczestniczy wysłuchali także krótkiego wykładu o polskich przedstawicielach tego stylu. Dalej odkrywali uroki gotyku, czyli Katedrę na Ostrowie Tumskim, oraz architektury romańskiej na przykładzie Kościoła Św. Idziego. Przepych baroku zobaczyli w pięknych salach Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli auli Leopoldinum i Marianum. Tu dowiedzieli się o tym, że tak dobrze znany utwór „Gaudeamus...” został skomponowany przez Brahmsa specjalnie dla Uniwersytetu Wrocławskiego. Oczywiście, jak przystało na klasę matematyczną, uczniowie weszli też na matematyczną wieżę. Na koniec szczypta secesji na wrocławskim Starym Rynku.

Pamiątka z wycieczki:

Uczestnicy zapamiętali 5 cech modernizmu:
1. Płaski dach.
2. Wolna przestrzeń.
3. Elewacja bez ozdób.
4. Wstęgowe okna.
5. Konstrukcja na kolumnach.

I jedną z cech baroku: symetrię.