21 listopada - Dzień Życzliwości i Pozdrowień :)

Narodowe Święto Niepodległości w III LO

Zamiast apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości i sztywnego deklamowania wierszy o przodkach zrealizowaliśmy na terenie szkoły i w jej okolicach kilka przedsięwzięć, które miały za zadanie przypomnieć nam, czym jest niepodległość ojczyzny i jak ważna jest dla nieskrępowanego rozwoju młodych umysłów.

Zaczęło się od spaceru klasy 3F uliczkami naszego miasta z przewodnikiem PTTK panem Maciejem Maślińskim. Okazało się, że Ostrów ma całkiem ciekawą i bohaterską przeszłość oraz swój ważny udział w odzyskaniu niepodległości w roku 1918 a potem także w Powstaniu Wielkopolskim.

10 listopada tuż po zmroku, w chłodzie, zimnej mżawce, ślizgając się po rozmiękłej ziemi, chłostany gałęziami drzew zwieszającymi się tuż nad ścieżką wyruszył Nocny Marsz Niepodległości w rejonie Nadleśnictwa Antonin. Główną grupę - prawie 20 osób - stanowili "partyzanci", których zadaniem było przedrzeć się przez ciężki, wychłostany przez orkan Xawery i dotrzeć do partyzanckiej bazy, gdzie czekała gorąca grochówka i suchary. Drugą grupę stanowili polujący na partyzantów "Niemcy". Nie obyło się bez gwałtownych potyczek, gubienia i odnajdywania ścieżek, błądzenia w ciemności, strat w ludziach, ale koniec końców wszyscy dotarli bezpiecznie do celu, poznając na własnej skórze trudy partyzanckiej walki i niebezpieczeństwa, które czaiły się na nich na każdym niemal kroku.

Szachy nazywane są królewską grą, ale jest to też jedna z najpopularniejszych gier strategicznych, na której wykształciło się wielu zwycięskich dowódców. Do gwałtownych starć na czarno-białych szachownicach doszło 13 listopada, gdy rozegrano szkolny Turniej pod hasłem "Szachy Niepodległości" w ramach projektu "Matematyka jest fajna". Gdyby mierzyć wojenną miarą, to największe szanse na marszałkowską buławę mają zwycięzca turnieju Leszek Ostek z  klasy 3a i jego klasowy kolega Dawid Szczotka, a odkąd kobiety w Polsce nałożyły mundury, może do nich dołączyć Wiktoria Galbierska z klasy 2b. Przypomnijmy w tym miejscu, że współtwórca polskiej niepodległości w roku 1918 Józef Piłsudski nie grywał w szachy - wolał układanie pasjansa. Widać nie miał sobie równych...

Nasze tegoroczne obchody - nieco przedłużone - zakończył "koncert" pieśni i piosenek wojskowych i patriotycznych we wtorek 14 listopada. Uczennice i uczniowie klasy 2F udowodnili, że tradycja wspólnego śpiewania jest żywa także wśród młodego pokolenia, a znajomość repertuaru imponująca! Przez godzinę w naszej klasie rozwijały się pąki białych róż, rozmaryn, kwitły czerwone maki, cwałowali ułani, maszerowali strzelcy, a zakochane czyjeś serce leciaaaaaaało i leciało za wojskiem!

W przyszłym roku z pewnością powtórka - w końcu rocznica będzie zupełnie wyjątkowa!