III LO - semper in altum!

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2019/2020:  "WSZCZEPIENI W TĘ SAMĄ GAŁĄŹ, ABY KWITNĄĆ RAZEM"

Podsumowanie projektu

4 października w N Klubie odbyło się podsumowanie Projektu Edukacyjnego Powiatu Ostrowskiego „Młodzi mają głos” realizowanego przy współudziale  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wykład okolicznościowy wygłosił dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Stelmach. Profesor przedstawił analizę wyborów, które odbyły się w latach 2001-2015, oraz w bardzo jasny sposób omówił stosowane metody przeliczania głosów na mandaty,  m.in. aktualnie używaną  metodę d’Hondta premiującą  duże partie polityczne. Następnie ogłoszono wyniki prawyborów w powiecie i nagrodzono upominkami  uczniów- członków komisji wyborczych w szkołach.

PRAWYBORY DO SEJMU RP:

Najwięcej, bo 29% głosów uzyskała Koalicja Obywatelska, 23% Konfederacja Wolność i Niepodległość, 19% Prawo i Sprawiedliwość, 18,66% Sojusz Lewicy Demokratycznej, a blisko 10% Polskie Stronnictwo Ludowe.

PRAWYBORY DO SENATU RP:

Najwięcej, bo 73,8% głosów uzyskała Koalicja Obywatelska, a druga partią na jaką głosowano było Prawo i Sprawiedliwość – 26,2%.

Wybory parlamentarne odbędą się już w najbliższą niedzielę  13 października 2019 r.