Zapraszamy do III LO! :)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2018/2019:   "UMYSŁY, PODOBNIE JAK SPADOCHRONY, FUNKCJONUJĄ PRAWIDŁOWO, KIEDY SĄ OTWARTE" Thomas Dewar

III Liceum Ogólnokształcące

Relacje polsko-żydowsko-niemieckie w Ostrowie Wielkopolskim

Wolontariusze z III LO wzięli udział w 6. OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ Relacje polsko-żydowsko-niemieckie w lokalnych społecznościach, która odbyła się 15 listopada w Forum Synagoga.

Uczniowie wysłuchali wykładów Pana Davida Granta z Wielkiej Brytanii na temat genealogii rodziny TISCH z Ostrowa Wielkopolskiego, Pana Jarosława Biernaczyka z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim na temat wspomnień o Edwardzie Schaperze w 110. rocznicę urodzin czy Pani Pauliny Cioroch z Uniwersytetu Szczecińskiego o  motywach granicy w twórczości Edwarda Schapera. Również wykład „W ogóle się nie kontaktujemy, ale jeśli natkniemy się na siebie, pozdrawiamy się” - żydowscy i polscy współobywatele we wspomnieniach pastora Johannesa Staemmlera przedstawił prof. dr hab. Roman Dziergwa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ostrów Wielkopolski historycznie był zamieszkiwany w większości przez Żydów, Niemców i Polaków, których losy przeplatały się wzajemnie. Byli sąsiadami, współpracowali ze sobą, ale też rywalizowali. Wykład ten pozwolił spojrzeć z zupełnie innej strony na nasze miasto i jego przeszłość. Wiedza zdobyta podczas tego spotkania z pewnością na długo zostanie w umysłach oraz sercach słuchaczy.

Galeria zdjęć

c

III Liceum Ogólnokształcące


ul. Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski


tel. 62 736 24 94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl

Sekretariat szkoły czynny:

codziennie w godzinach

7.30-15.30

Wyszukaj w serwisie