Zapraszamy do III LO! :)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2018/2019:   "UMYSŁY, PODOBNIE JAK SPADOCHRONY, FUNKCJONUJĄ PRAWIDŁOWO, KIEDY SĄ OTWARTE" Thomas Dewar

III Liceum Ogólnokształcące

Rzuć wszystko i jedź na Mazury, czyli szkoła biol-chem cz.1

29 maja klasa 1c i 1d wyruszyły na szkołę biologiczno- chemiczną, która jak co roku odbyła się na Mazurach. W pierwszy dzień,  po długiej podróży autokarem, zwiedziliśmy Mazurski Park Krajobrazowy, w którym mieliśmy warsztaty terenowe oraz prezentowaliśmy nasze prelekcje. W tym dniu uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych, podczas których mieliśmy możliwość się lepiej poznać. Biologia i chemia ponad wszystko, ale podczas naszego wyjazdu nie zabrakło historii i geografii. Właśnie następnego dnia odwiedziliśmy kwaterę Hitlera w Gierłoży, z dużym zainteresowaniem wsłuchując się w  historię opowiadaną przez nietuzinkową Panią Przewodnik. Następnie pojechaliśmy do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, gdzie uczestniczyliśmy w przepięknym koncercie organowym i podziwialiśmy ruchome figurki. Wieczorem spędziliśmy wspólnie czas przy ognisku i zabawach integracyjnych. Trzeci dzień uważamy za najbardziej udany- ten najbardziej przez nas wszystkich wyczekiwany. Już od samego rana towarzyszył nam lekki stres, przeplatający się z ciekawością i ogromną radością. Pogoda niemalże idealna- nie przeszkadzał nam nawet lekki wiosenny deszcz, by właśnie tego dnia siłą naszych ramion, przepłynąć kajakiem 24 kilometrowy odcinek rzeki Krutyni. Każdy z trzech odcinków był zarazem inny, ale tak samo urokliwy. Wieczorem  musieliśmy znaleźć w sobie naprawdę sporo motywacji, aby dokonać analizy pobranej wody oraz uzupełnić karty pracy, a po takim wysiłku naprawdę nie było to takie proste, ale z drugiej strony, czego nie robi się dla nauki? ;) Następny dzień, jak na ironię spędziliśmy w  rezerwacie przyrody ZGON, w którym to poza okazałymi pomnikami przyrody zobaczyliśmy torfowiska, a na nich przepiękną, maleńką-Drosera rotundifolia L. (rosiczkę okrągłolistną) .W piątek w drodze powrotnej wstąpiliśmy do jednego z instytutów Polskiej Akademii Nauk, w którym na własne oczy mogliśmy zobaczyć hodowlę konika polskiego, 10-dniowe bobry i te nieco starsze, a także krzyżówkę: żubronio- bizona- ostatniego potomka. Wieczorem cali i zdrowi wróciliśmy do Ostrowa bogatsi o nowe doświadczenia, zapełnione zdjęciami karty pamięci w naszych smar fonach, głowy pełne wrażeń i marzeń, ale też i z lekkim smutkiem, że to już koniec naszej mazurskiej przygody.

Opiekę podczas naszej wycieczki sprawowały: Pani Małgorzata Dąbrowska, Pani Anna Głodek, Pani Izabela Lis oraz Pani Agnieszka Golicka.

 

Z biologiczno- chemicznym pozdrowieniem

                        Julia Sodkiewicz (1c), Monika Biel (1c)

 

„Ogólnie to wycieczka była świetna. Czas i zajęcia były tak zorganizowane, że nie było miejsca na nudę. Praktyczne lekcje w terenie są o wiele lepsze od tych normalnych w szkolnych ławkach i potrafią więcej nauczyć.”

Wiktoria Biały (1d)

c

III Liceum Ogólnokształcące


ul. Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski


tel. 62 736 24 94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl

Sekretariat szkoły czynny:

codziennie w godzinach

7.30-15.30

Wyszukaj w serwisie