matura tuż-tuż...

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Spotkanie z panem Guido Penso

W dniach 15 - 16 maja III LO w Ostrowie Wielkopolskim odwiedził Pan Guido Penso, Włoch, międzynarodowy przewodnik turystyczny, nauczyciel języka angielskiego i doradca win. Nasz gość przybył z Włoch w celu spotkania się z włoskojęzycznymi uczniami klas pierwszych oraz w celu zaprezentowania regionu Emilia Romania, z którego pochodzi.

Spotkania z młodzieżą uczącą się języka włoskiego były okazją do konfrontacji ich umiejętności językowych z żywą wykładnią języka na lekcji w warunkach szkolnych. Spotkania miały charakter luźnego dialogu i polegały na podjęciu próby zrozumienia wypowiedzi i pytań zadanych uczniom przez Włocha oraz podjęcia próby odpowiedzi na nie. Mimo lekkiego stresu nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem – udało się nawiązać dwustronny dialog z  ,,przedstawicielem” włoskiej kultury. Jedna z pierwszych konfrontacji z żywym językiem jest też motywacją do dalszej nauki.

Ponadto podczas pobytu Pan Guido przedstawił region Emilia Romania, skąd pochodzi. Region znajduje się w północnych Włoszech, w jego skład wchodzą dwie krainy historyczne: Emilia i Romania (stąd jego nazwa). Położony w Apeninach Północnych i nad Morzem Adriatyckim. Stolicą regionu jest Bolonia.

Prelekcja na temat regionu została wygłoszona w języku angielskim wśród młodzieży klas 1 i 2. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z  historią i geografią regionu, atrakcjami miast starożytnego Traktu Emiliańskiego (m.in.: Rimini, Ravenna, Modena, Parma, Piacenza, Cesena Forli, Bologna).

Ciekawym aspektem było również przedstawienie wybranych wątków na temat cywilizacji regionu tj.: najsłynniejszych ludzi (G. Marconi, E. Ferrari, G. Verdi), najsmaczniejszych dań (Prosciutto di Modena, Parmigiano Reggiano, Aceto Balsamico di Modena), ciekawostek ze świata muzyki, teatru techniki i literatury. Na zakończenie prelekcji uczniowie mieli okazję uczestniczyć też  w miniquizie na temat wiedzy powszechnej o Włoszech.