Festina lente! :)

Uczniowie III LO na Olimpiadzie Geograficznej

W dniach 10-11.02.2018r. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu odbył się etap okręgowy XLIV Olimpiady Geograficznej. W tych eliminacjach uczestniczyło blisko 70 uczniów z całej Wielkopolski zakwalifikowanych do zawodów okręgowych, wśród nich znalazło się aż czworo z naszej szkoły: Ola Kasałka z klasy 2a, Kinga Marciniak z 2a, Izabela Zimniak z 2b oraz Adrian Sitarz z 3e.

W I etapie olimpiady nasi uczniowie zdobyli bardzo wysokie wyniki punktowe, które pozwoliły im na dalszą rywalizację. W II uczniowie rozwiązywali 3 testy pisemne trwające po 45 minut każdy. Składały się one z zadań otwartych i zamkniętych obejmujących całościową wiedzę geograficzną, znacznie wykraczającą poza schematy podręcznikowe.

Po ustaleniu przez Komitet Okręgowy w Poznaniu kryterium kwalifikacji zdobyte wyniki II etapu Olimpiady Geograficznej nie pozwoliły jednak na przejście naszej młodzieży do kolejnej części. Wszystkim naszym uczniom zabrakło kilku punktów, by przejść dalej. Po długich przygotowaniach i ciężkiej pracy pozostał żal i niedosyt, gdyż tegoroczna edycja olimpiady okazała się dla wszystkich uczestników etapu okręgowego wyjątkowo trudna i zaskoczyła swoją tematyką, której się nie spodziewano, gdyż nie obejmowała wiedzy podręcznikowej.

Podczas uroczystości rozpoczęcia XLIV Olimpiady Geograficznej przedstawiciele Komitetu Okręgowego władze uczelni oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Geograficznego złożyli gorące podziękowania i gratulacje wszystkim tegorocznym uczestnikom eliminacji okręgowych, uznając sam udział na tym etapie za wielki sukces. Gratulacje dla Oli, Kingi, Izy i Adriana, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom połączonym z pasją geograficzną znaleźli się w gronie najlepszych młodych geografów w Wielkopolsce i godnie reprezentowali Ostrów Wielkopolski i III LO na Olimpiadzie Geograficznej.

Tegoroczna edycja XLIV Olimpiady Geograficznej miała wyjątkowo uroczysty charakter, ponieważ odbyła się w 100 rocznicę utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a ponadto Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Polskiej Geografii. Wszyscy uczestnicy etapu okręgowego olimpiady otrzymali pamiątkowe medale wydane z tej okazji.

Opiekunem naszych olimpijczyków jest pan Przemysław Zimniak, nauczyciel geografii.