11 grudnia - Dzień Chruścików, czyli... wodnych owadów :)

Uczta z „Panem Tadeuszem”

26 października 2018 odbyła się prawdziwa uczta duchowa, czyli gala finałowa Konkursu Recytatorskiego „Pan Tadeusz” zorganizowana przez CDN w Lesznie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Nie zabrakło też informacji o kulinariach związanych z „Panem Tadeuszem” i Wielkopolską, odtańczonego pięknie poloneza, a także patriotycznych występów przedszkolaków.Najważniejsze jednak były przesłuchania uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy zostali wcześniej laureatami etapów rejonowych w pięciu miastach Wielkopolski. Bacznym uchem musiało wykazać się jury, w którego skład wchodzili m.in. jako przewodnicząca pani Krystyna Czubówna, pan Piotr Cyrwus oraz pani Dorota Kinal jako Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, ponieważ recytatorzy z wielką wrażliwością na piękno języka i rytm trzynastozgłoskowca interpretowali głosem różnorodne fragmenty epopei narodowej. Swoimi umiejętnościami zachwycali również sami jurorzy odczytujący fragmenty dzieła Adama Mickiewicza.

W tym kontekście serdecznie gratulujemy Julii Siecińskiej (z klasy 3f), która zajęła drugie miejsce, prezentując fragment kłótni Telimeny z Tadeuszem. Nauczycielem-opiekunem uczennicy jest pani Sylwia Szubert.