matura tuż-tuż...

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Uroczyste otwarcie nowego kompleksu sportowego przy III LO

W piątek 8 września 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego boiska sportowego z elementami lekkoatletycznymi przy naszej szkole. Zniszczony obiekt przeszedł gruntowną przebudowę, stając się tym samym najefektowniejszą inwestycją sportową tego typu w naszym mieście. Oprócz pełnowymiarowej bieżni (60m, 200m), skoczni wzwyż i w dal jest tu także boisko do piłki nożnej z syntetyczną nawierzchnią, atestowanymi bramkami i piłkochwytami, boisko do badmintona oraz siłownia zewnętrzna. Przebudowane zostały także trybuny. Całość inwestycji kosztowała ok. 1,2 mln złotych.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości. Nie zabrakło bowiem przedstawicieli władz powiatu, radnych i parlamentarzystów, którzy wyrażali podziw dla tej nowo powstałej inwestycji. „To jeden z najpiękniejszych zrealizowanych przez nas obiektów sportowych, m.in. ze względu na przestrzeń, która umożliwiła projektantom zrealizowanie pomysłów, które powinny przyświecać stadionowi o profilu lekkoatletycznym” - powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski. Za realizację inwestycji podziękował senator Łukasz Mikołajczyk, który podkreślał determinację władz powiatu w budowaniu infrastruktury edukacyjnej i sportowej w powiecie. Wyrazy uznania złożył również Zbigniew Taranek, wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kaliszu. Natomiast w imieniu posła Tomasza Ławniczaka Ryszard Pluciński pogratulował uczniom posiadania tak pięknego obiektu. Kilka ciepłych słów padło również ze strony Seweryna Kaczmarka, prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Podczas uroczystości wielokrotnie padały słowa podziękowania skierowane do całego zespołu ludzi począwszy od radnych powiatowych za wyasygnowanie środków, poprzez projektantów i wykonawców oraz po wszystkich tych, którzy służyli radą i wparciem przy budowie, gdyż, jak podkreśliła w swoim przemówieniu dyrektor naszego liceum Maria Tomalak, „takie miejsca nie są wynikiem działania magii.”

Swoją obecnością uświetnili uroczystość także absolwenci i byli pracownicy naszej szkoły, którzy nie kryli emocji przywołując wspomnienia związane z III LO. Poseł Jarosław Urbaniak krótko, lecz niezwykle ujmująco ocenił nasze boisko: ,,Jezu! Tu jest teraz po prostu pięknie”. Swoimi doświadczeniami podzieliła się także inna absolwentka, Ewa Papych, mówiąc: „My w tamtych czasach musieliśmy sami przygotowywać bieżnię i po wakacjach najpierw wyrwać chwasty. Wspominamy to dziś, że robiliśmy to w zgodzie. Teraz ten obiekt jest wspaniały i życzę obecnej młodzieży, aby na nim pobiła moje rekordy.” Boisko zostało także poświęcone. Dokonał tego ksiądz Infułat Tadeusz Szmyt wraz z proboszczem parafii pw. Św. Antoniego księdzem Witoldem Szalą. Punktem kulminacyjnym było przecięcie wstęgi, do którego zaproszonych zostało wielu przybyłych gości.

Uroczystość utrzymana była w ceremoniale olimpijskim, podczas którego uczniowie przyrzekali, że będą współzawodniczyć w oparciu o poszanowanie zasad uczciwej rywalizacji i uczestniczyć we wszystkich zawodach w duchu rycerskim dla chwały sportu oraz honoru naszej szkoły. Młodzież zatańczyła także do popularnego utworu „Despacito” tym samym udowadniając, że ruch nie jest jej obcy. Oddanie do użytku tego wielofunkcyjnego boiska to z pewnością stworzenie uczniom nowych możliwości rozwoju i realizacji pięknej idei wychowania przez sport. Nasze marzenia się spełniły.