Ignavis semper feriae ;)

VI IGRZYSKA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI W III LO PRZESZŁY DO HISTORII…

Igrzyska Wiedzy i Umiejętności, odbywające się pod Honorowym Patronatem Starosty Ostrowskiego Pana Pawła Rajskiego, to szereg konkursów skierowanych do uczniów szkół gimnazjalnych, a w tym roku także podstawowych, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Zaproszenie na tegoroczne Igrzyska, które odbyły się 6 grudnia 2018 r.,  przyjęło 133 uczniów z 17 gimnazjów oraz szkół podstawowych nie tylko z Ostrowa Wielkopolskiego, ale i z całego powiatu ostrowskiego. Tego dnia w jednym czasie odbyły się konkursy: językowy - „Lingwista Powiatu Ostrowskiego”, matematyczny - „MatLoGim”, biologiczno-chemiczny - „Chemiczny Robaczek”, historyczny - „Historia Polski według Bagińskiego i Samsonowicza” oraz zawody pływackie o Puchar Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Tradycyjnie też Igrzyska wyłoniły Omnibusa, czyli ucznia prezentującego największą wiedzę z różnych dziedzin. W tym roku tematyka tego konkursu związana była z tegorocznym hasłem szkoły: "Umysły, podobnie jak spadochrony, funkcjonują prawidłowo, kiedy są otwarte” (Thomas Dewar) oraz setną rocznicą odzyskania niepodległości.

O konkursach i terminach zgłoszeń szkoły zostały poinformowane drogą mailową oraz pocztową do końca października 2018 r., zaś termin zgłoszeń mijał 30 listopada 2018 r. .

Igrzyskom towarzyszyły inne imprezy, takie jak występy szkolnych artystów, spacer po szkole z przewodnikami, mała wystawa zdjęć „III LO w obiektywie”. Imprezy te odbyły się podczas oczekiwania uczestników konkursów na wyniki. Uczniowie mieli wówczas także okazję na rozmowę i integrację przy poczęstunku przygotowanym specjalnie dla nich
w szkolnej świetlicy. Podczas uroczystego powitania uczestników i ich opiekunów wystąpił jako gość specjalny zespół taneczny z Chynowej. 7 dziewczyn prowadzonych przez trenerkę panią Małgorzatę Ożóg zaprezentowały pełen pozytywnej energii układ taneczny.

Podczas gdy uczniowie zmagali się z zadaniami konkursowymi, nauczyciele-opiekunowie uczestniczyli w warsztatach, których tegorocznych temat brzmiał: „Jak nauczyć uczniów uczyć się”. Warsztaty poprowadziła pani Jolanta Maćkowiak. Warto dodać, że zaproszenie na Igrzyska przyjął także starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu (Delegatura w  Kaliszu) pan Jarosław Ambroziak, który wraz z panią Dyrektor III LO wręczył nagrody, wyróżnienia, puchary i medale laureatom konkursów oraz zawodów.

Igrzyska z pewnością nie mogły by się odbyć bez sponsorów, a wśród nich w tym roku byli: Rada Rodziców przy III Liceum, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz wydawnictwo Macmillan. Tegoroczne Igrzyska odbyły się również przy finansowym udziale Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Koordynatorem tegorocznych Igrzysk Wiedzy i Umiejętności w III Liceum Ogólnokształcącym była pani Małgorzata Wawrzyniak-Pastuszak, nauczyciel języka angielskiego.