24 marca - Narodowy Dzień Życia

VIII POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY

W poniedziałek 4 marca 2019 roku w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim odbył się VIII Powiatowy Konkurs Geograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych. W zmaganiach wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz szkół położonych w ościennych gminach powiatu ostrowskiego.

Do VIII edycji konkursu pod hasłem „Europa” przystąpiło 67 uczniów z 24 szkół powiatu ostrowskiego. Zadaniem młodzieży było rozwiązanie testu geograficznego, składającego się z 50 pytań obejmujących zagadnienia geografii fizycznej i społeczno-ekonomicznej Europy.

Laureatami VIII edycji konkursu zostali: Mateusz Musiał, uczeń trzeciej klasy gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera w Raszkowie (1 miejsce), Magdalena Woźniak, uczennica klasy trzeciej gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Jakub Zębski, uczeń ósmej klasy z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim (ex aequo 2 miejsce), Franciszek Telega, uczeń klasy trzeciej gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim (3 miejsce).

Wyróżnienia otrzymali: Piotr Schubert i Karol Szustkiewicz, uczniowie klasy trzeciej gimnazjalnej Szkoły Podstawowej w Świecy, Patrycja Smektała, uczennica trzeciej klasy gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Ostrowie Wielkopolskim, Wiktoria Kopras, uczennica klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych, Adam Lesiak, uczeń klasy trzeciej gimnazjalnej Zespołu Szkół w Odolanowie, Dominika Balcer, uczennica klasy trzeciej gimnazjalnej Szkoły Podstawowej im. L. Szymoniaka w Sobótce.

Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dyplomy, natomiast laureaci i osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Dodatkową atrakcją była prelekcja o tematyce geograficznej poprowadzona przez pana Tomasza Wasielak, nauczyciela wychowania fizycznego, który jako długodystansowiec bałtycki przeszedł trzykrotnie całe polskie Wybrzeże. Jego doświadczenie i wspomnienia związane z podróżą „po piasku” wzbudziły duże zainteresowanie zarówno ze strony uczniów, jak i obecnych nauczycieli.

Autorem zadań i organizatorem VIII edycji konkursu był nauczyciel geografii w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim, pan Przemysław Zimniak.

Powiatowy Konkurs Geograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ostrowskiego został zapoczątkowany w 2012 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.