24 marca - Narodowy Dzień Życia

Weronika Niszkiewicz Ostrowskim Wolontariuszem Roku

13 grudnia br. Weronika Niszkiewicz z kl. 3b otrzymała z rąk Pani Ewy Mateckiej, Zastępcy Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, statuetkę z sercem - Ostrowski Wolontariusz Roku.

Uroczystość odbyła się w Forum Synagoga, a uczestniczyli w niej wolontariusze działający nie tylko na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Prezentację z wolontariatu w Afryce przedstawiła nasza absolwentka – Ania Klupś, a z kolei uczniowie z SP 4, 5 i 6 wraz z seniorami z Dziennego Domu „Senior+” przygotowali oprawę artystyczną wydarzenia.

Nasza Weronika od 2 lat należy do Szkolnego Koła Wolontariusza w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Uczestniczyła w kilku akcjach organizowanych na terenie szkoły, np. w zbiórce artykułów szkolnych dla dzieci, trzykrotnie w Żonkilowych Polach Nadziei. Oprócz tego od dwóch lat jest mediatorką rówieśniczą i razem z innymi mediatorami rówieśniczymi organizuje m.in. szkolenia z zakresu mediacji (również dla uczniów spoza naszej szkoły), prezentacje informacyjne czy symulacje mediacji.

Na przełomie czerwca i lipca 2017 r. wzięła udział w międzynarodowym projekcie „Learning Evolution” na Litwie. Głównym zadaniem było urządzenie pokoju Harry’ego Pottera w starym klasztorze. Oprócz tego uczestnicy projektu odwiedzali najstarszych mieszkańców litewskiej wioski z poczęstunkiem, a także posprzątali na miejscowym cmentarzu. Dodatkowo uczestniczyli w licznych dyskusjach o wolontariacie w języku angielskim. Zorganizowali również wieczór polsko-litewski, podczas którego przedstawili najważniejsze fakty o Polsce oraz poznali zwyczaje litewskie.

W październiku 2017 r. Weronika uczestniczyła w promocji idei transplantacji w ramach projektu „Drugie Życie” w Poznaniu. Razem z uczestnikami rozdawała przechodniom oświadczenia woli, których podpisanie oznacza zgodę na wykorzystanie organów po śmierci. Następnie uczestniczyła w konferencji na ten temat. Kontynuacją tego projektu było stworzenie plakatów i organizacja „Spotkania z transplantacją” w ostrowskiej synagodze w kwietniu 2018 r.

Od października 2017 r. do stycznia 2018 r. Weronika była wolontariuszką w programie „Szlachetna Paczka” w rejonie Ostrów Wielkopolski, gdzie wraz z innymi wolontariuszami odwiedzała rodziny, które najbardziej potrzebowały pomocy. Podczas Finału w grudniu pomagała rozwozić paczki przygotowane przez darczyńców. Brała udział również w organizacji Gali podsumowującej projekt, która odbyła się w styczniu 2018 r. w OCK. Był to dla niej szczególny czas, ponieważ poznała wielu wspaniałych ludzi zaangażowanych w pomaganie innym, a także przekonała się, jak wielką radość można sprawić drugiemu człowiekowi niewielkim gestem. Był to jeden z najpiękniejszych projektów, w jakich miała okazję uczestniczyć. Z tego powodu zdecydowała się zostać wolontariuszką również w tegorocznej edycji „Szlachetnej Paczki”, która już się rozpoczęła (pozyskiwanie rodzin, organizacja Finału oraz Gali).

W kwietniu 2018 r. Weronika uczestniczyła w jednodniowym projekcie EuroCamp – warsztatach interkulturowych prowadzonych przez wolontariuszy z Hiszpanii i Turcji w języku angielskim. W tym czasie znacznie poszerzyła swoją wiedzę z zakresu praw człowieka, tolerancji, kultury Hiszpanii i Turcji.

21 kwietnia 2018 r. Weronika uczestniczyła w biegu charytatywnym „Bieg z Misiem” w Poznaniu. Celem biegu było zebranie funduszy dla jednego z poznańskich przedszkoli. Do jej zadań należało obstawianie trasy biegu i wskazywanie właściwej drogi biegaczom.

W dniach od 3 do 5 sierpnia 2018 r. Weronika uczestniczyła jako wolontariuszka w zawodach „Iron Man” w Gdyni - znanych w Polsce i na świecie. Podczas tych trzech dni wraz z innymi przygotowywała trasę biegu dla dzieci i dla dorosłych oraz kontrolowała przejście dla pieszych przy jednym ze skrzyżowań podczas biegu (trasa przebiegała przez ulice miasta). Ten wolontariat dał jej ogromną satysfakcję. Największe wrażenie wywarły na niej osoby, które mimo niepełnosprawności zdecydowały się przebyć ten niełatwy triatlon. Weronika była też bardzo wzruszona, kiedy niektórzy uczestnicy zawodów dziękowali jej za swoją pomoc w organizacji tego wydarzenia – chociaż to im należał się największy podziw.

Od roku 2017 do czerwca 2018 r. Weronika była wolontariuszką w świetlicy socjoterapeutycznej przy ul. Ledóchowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pomagała dzieciom odrabiać lekcje, a także organizowała dla nich warsztaty dotyczące m.in. emocji, relacji międzyludzkich czy rodziny. Praca z dziećmi nauczyła ją cierpliwości, a także wrażliwości na problemy najmłodszych.

W tym roku Weronika miała okazję uczestniczyć w wielu projektach, dzięki którym zdobyła spore doświadczenie oraz zawarła nowe, cenne znajomości. Jednak najwięcej satysfakcji w wolontariacie sprawia jej widok szczęśliwego człowieka, któremu pomogła, oraz jego wdzięczność. Dla takich chwil warto poświęcić swój wolny czas. Weronika ma nadzieję, że przyszły rok również przyniesie liczne okazje do pomocy innym, bo dzięki niej świat staje się odrobinę lepszym, przyjaźniejszym miejscem.

Weronice gratulujemy i życzymy dużo czasu - oczywiście na wolontariat, bo każdy pozytywny wariat kocha wolontariat.