Bezpiecznych wakacji! :-)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Wolontariuszki z AIESECu w III LO

W III LO staramy się, aby młodzież miała możliwości poszerzania horyzontów i rozwijania swoich umiejętności językowych. Dlatego też zaprosiliśmy wolontariuszy z największej międzynarodowej organizacji studenckiej na świecie, jaką jest AIESEC. W tym roku gościliśmy Sanduni Pererę ze Sri Lanki i Narmin Panahli z Azerbejdżanu, które w ramach projektu „International Education” przez cały tydzień od 5 do 9 marca prowadziły warsztaty z uczniami naszej szkoły. Poznaliśmy mnóstwo aspektów życia w obydwu krajach, od ich historii, geografii i kultury po tradycyjne jedzenie. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim, ponieważ jednym z zadań projektu jest przełamywanie bariery językowej. Innym ważnym celem jest szerzenie tolerancji dla innych kultur i narodowości. Mamy też nadzieję, że nasze wolontariuszki zainspirowały młodzież do działania na rzecz innych i wstąpienia w szeregi AIESECu, który działa też w Polsce i daje możliwości udziału w różnych projektach w kraju i za granicą. Szczególnym przeżyciem dla dwójki naszych uczniów Karola i Julii było goszczenie wolontariuszek w domach przez cały czas trwania projektu. Nawiązali oni fantastyczną przyjaźń, która pozostanie na długo.

Kiedy zapytaliśmy Sanduni ze Sri Lanki, dlaczego wybrała właśnie Polskę za cel swojej podróży, odpowiedziała, że lubi wyzwania. Słyszała od innych osób, które odradzały jej ten kraj, że tutaj jest bardzo zimno i niewielu ludzi mówi po angielsku. Kiedy opuszczała Sri Lankę, panowała tam temperatura 42֯C, u nas zaś przywitały ją duże mrozy. Natomiast fakt, że w Polsce jeszcze mało osób posługuje się językiem angielskim, tym bardziej skłonił ją do podjęcia decyzji o przyjeździe, ponieważ postanowiła, że jej celem jest to zmienić. Natomiast Narmin ze Sri Lanki jest tak zauroczona Polską, że nawet zastanawia się nad pozostaniem tutaj na stałe.

Nauczyciele III LO już myślą o kolejnych projektach i kolejnych zagranicznych gościach. Tym razem z Turcji oraz Hiszpanii. Już wkrótce…