drzwi otwarte - 2 marca 2018 12.00-18.00

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Zajęcia terenowe z biologii bezpodręcznikowe przyswajanie wiedzy

22 maja br. „Robaczki” z klas pierwszych, biologiczno-chemicznych miały okazję uczestniczyć w wycieczce terenowej do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy w okolicach Odolanowa pod przewodnictwem nauczyciela biologii - p. Jacka Pawłowskiego.

Ćwiczenia zaczęliśmy od krótkiej charakterystyki Obszaru Natura 2000 „Ostoja nad Baryczą”, następnie kilku ochotników z obu klas przedstawiało prezentację na temat wybranych gatunków flory i fauny występujących na tym właśnie obszarze. Po tym udaliśmy się na poszukiwanie kąkola polnego. Kiedyś mówiło się, że pola były pełne maków, chabrów i kąkoli. Niestety dziś ten chwast występuje niezmiernie rzadko. Następnie p. Pawłowski urządził rywalizację między klasami Ib i Ic, która polegała na znalezieniu określonych gatunków roślin, korzystając z maty dydaktycznej. Po krótkim odpoczynku i wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się w kierunku stanowiska  pełnika europejskiego - cudownego kwiatu, który kształtem przypomina różę. Co ciekawe, jest rośliną trującą, niejadalną przez zwierzęta. Oczywiście jest pod ścisłą ochroną! Zatrzymaliśmy się również przy skalnicy ziarenkowatej, która w dotyku okazała się być dość kleista. Po tym p. Pawłowski zorganizował obu klasom krótkie zabawy, które pozwoliły nam się jeszcze lepiej poznać. Po pewnym czasie mogliśmy posłuchać ciekawej historii tataraku - rośliny, z której kłącza wydobywa się charakterystyczny aromat. Ciekawostką dla nas było to, że wszystkie osobniki tataraku występujące w Europie są naturalnymi klonami. Jednak największą atrakcją było dla nas spotkanie dwóch storczyków - kukułki szerokolistnej - różowego kwiatu z plamkami na łodygach oraz listery jajowatej, której widok wywołał nieopanowaną radość u naszego przewodnika. Ponadto mogliśmy także zobaczyć nasięźrzała pospolitego - paproć, która wyglądem wcale jej nie przypomina. Niemałą ekscytację wywołał u nas widok turkucia podjadka, którego próbowaliśmy (w celach dydaktycznych oczywiście) zabrać z nami do szkoły, lecz niestety owad wybrał wolność.

Dzisiejsza wyprawa pozwoliła nam podziwiać otaczający świat nie tylko na podstawie zdobytej wiedzy teoretycznej, ale również poprzez działanie. Spędziliśmy cudowny dzień z dala od miejskiego zgiełku. Kontakt z przyrodą ma na człowieka zbawienny wpływ i umożliwia skupienie się tylko na śpiewie ptaków czy podziwianiu napotkanych roślin.

Katarzyna Krawczyk, klasa Ib