Festina lente! :)

Zielona szkoła klas biologiczno-chemicznych

W tym roku 14 maja uczniowie klas 1b i 1c wraz z wychowawcami panią Justyną Janecką i panią Karoliną Szybką-Kmiecik oraz opiekunami: panią Agnieszką Golicką, panią Renatą Pacyną, panią Katarzyną Więcławik, panem Jackiem Pawłowskim i panem Tomaszem Kaczorowskim  wyruszyli  do miejscowości Piecki. Była to niepowtarzalna szansa na obcowanie ze światem mazurskiej przyrody, poszerzenie swoich horyzontów, pogłębienie przyjacielskich więzi.

Poznaliśmy burzliwą historię Mazur. Zwiedzaliśmy byłą kwaterę Adolfa Hitlera - Wilczy Szaniec. Dzięki sympatycznej przewodniczce – pani Krzysztofie poznaliśmy sekrety tego miejsca, poczuliśmy jego mroczny klimat. Mieliśmy sposobność uczestniczyć w koncercie organowym w sanktuarium w Świętej Lipce. Zwiedzaliśmy rezerwaty przyrody Krutynia, Królewska Sosna i Zakręt. Piękno przyrody, obecność jezior i rzadkich gatunków roślin zachwyciły wszystkich uczestników.

Największą atrakcją wycieczki był spływ kajakowy rzeką Krutynią. Przepłynęliśmy pośród lasów i łąk 20km, zajęło nam to 6 godzin. Po dopłynięciu do mety w Nowym Moście bolały nas mięśnie rąk, byliśmy zmęczeni i jakżeż szczęśliwi. Spływ był nie tylko wspaniałą lekcją biologii, ale i świetną zabawą.

Mieliśmy także sposobność uczestniczyć w lekcjach chemii w terenie. Zbadaliśmy parametry wody z jeziora Wągiel . Okazała się ona być nieskażona przez działalność człowieka, spełniała parametry I klasy czystości. Badaliśmy pH gleby oceniając preferencje rosnących tam roślin. Laboratorium w terenie to świetna zabawa.

Wycieczka na Mazury okazała się wspaniałą przygodą, a także cudownym czasem spędzonym w gronie przyjaciół. Jesteśmy wielką biologiczno-chemiczną rodziną. Za rok czekają na nas Tatry. Ahoj przygodo!