Festina lente! :)

Zielona szkoła nad Bałtykiem

Uczniowie klasy 2A i 2E uczestniczyli w Zielonej Szkole, która odbyła się jak co roku nad Bałtykiem, na Pobrzeżu Kaszubskim, w urokliwej Jastrzębiej Górze. Tygodniowy pobyt pozwolił na realizację programu geografii fizycznej, dostarczył wielu wrażeń i emocji uczestnikom oraz pozwolił na czynny wypoczynek przy pięknej, słonecznej pogodzie. Uczestnicy bałtyckiej wyprawy pokonali ponad 1300 km autokarem, meleksami oraz na piechotę wzdłuż linii brzegowej.

Młodzież odwiedziła najdalej na północ wysunięty kraniec Polski, docierając do miejsca zwanego Gwiazdą Północy, z którego roztacza się fantastyczny widok na Bałtyk. Podczas pieszej kilkukilometrowej wędrówki brzegiem Bałtyku obejrzeli słynne wybrzeże klifowe, platformę abrazyjną i poznali metody umocnień brzegowych. Zmieniające się typy wybrzeży – od klifowego po „rajską plażę”, pozwoliły na wyjaśnienie genezy form abrazji i akumulacji morskiej w terenie. Kolejny etap wędrówki prowadził przez Wąwóz Chłapowski, który jest ciekawą formą erozyjną wód epizodycznych.

Odwiedzono również słynne fokarium w Helu oraz „początek Polski”, czyli słynne zakończenie Mierzei Helskiej i przespacerowano się po drewnianym molo w uroczej Juracie. W miejscowości Rewa przemaszerowano po piaszczystej mieliźnie o długości 1 km, z której można było podziwiać wody Zatoki Puckiej. W Gdyni na reprezentacyjnym Skwerze Kościuszki obejrzano liczne morskie atrakcje w postaci zabytkowych okrętów oraz dużych wycieczkowców. W nowoczesnym Centrum Nauki Eksperyment znalazł się  także czas na naukę i zabawę z wykorzystaniem interaktywnych eksponatów.

Zorganizowano także wyjazd na Pobrzeże Słowińskie. W drodze do Łeby zatrzymano się w niewielkiej miejscowości Krokowa, w której zwiedzano piękny kompleks pałacowo-parkowy, położony w sercu północnych Kaszub. Podczas podróży, z okien autokaru można było też podziwiać ciekawe formy krajobrazowe nad Jeziorem Żarnowieckim. Po dotarciu do Łeby cała 49-osobowa wycieczka udała się meleksami do Słowińskiego Parku Narodowego. Wdrapano się na Wydmę Łącką i podziwiano najwyższe w Europie wydmy nadmorskie, które przypominają krajobraz pustynny oraz trzecie co do wielkości jezioro w Polsce – Jezioro Łebsko. Na łebskiej plaży znalazł się czas na plażowanie i kąpiel w morzu.

Autorem i organizatorem Zielonej Szkoły nad Bałtykiem był pan Przemysław Zimniak, nauczyciel geografii, turystyki i rekreacji oraz pilot wycieczek. Opiekunami tegorocznego wyjazdu byli również pani Grażyna Cieśla (wychowawca kl. 2e), pani Barbara Niemand oraz pan Marcin Olejnik (wychowawca kl. 2a).