III LO - 65 lat tradycji!

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2019/2020:  "WSZCZEPIENI W TĘ SAMĄ GAŁĄŹ, ABY KWITNĄĆ RAZEM"

Zielona Szkoła nad Bałtykiem

Uczniowie klasy 1E i 1D uczestniczyli w Zielonej Szkole, która odbyła się jak co roku nad Bałtykiem, na Pobrzeżu Kaszubskim, w urokliwej Jastrzębiej Górze.

Tygodniowy pobyt pozwolił na realizację wielu ciekawych elementów programu geografii, turystyki i rekreacji, dostarczył wielu wrażeń i emocji uczestnikom oraz pozwolił na czynny wypoczynek przy pięknej, słonecznej pogodzie. Uczestnicy bałtyckiej wyprawy pokonali 1300 km autokarem, 5 km meleksami oraz prawie 50 km na piechotę wzdłuż linii brzegowej.

Młodzież odwiedziła najdalej na północ wysunięty kraniec Polski, docierając do miejsca zwanego Gwiazdą Północy, z którego roztacza się fantastyczny widok na Bałtyk. Podczas pieszej kilkukilometrowej wędrówki brzegiem Bałtyku, obejrzeli słynne wybrzeże klifowe, platformę abrazyjną i poznali metody umocnień brzegowych. Zmieniające się typy wybrzeży – od klifowego po „rajską plażę” pozwoliły na wyjaśnienie genezy form abrazji i akumulacji morskiej w terenie. Po drodze obejrzano latarnię morską na Przylądku Rozewie. Kolejny etap wędrówki prowadził przez Wąwóz Chłapowski, który jest ciekawą formą erozyjną wód epizodycznych.

Odwiedzono również słynne fokarium w Helu, przespacerowano się po drewnianym molo o długości 320 m w uroczej Juracie. W miejscowości Rewa przemaszerowano po piaszczystej mieliźnie o długości 1 km, z której można było podziwiać wody Zatoki Puckiej. We wsi Mechowo zwiedzono jaskinię w obrębie Wysoczyzny Żarnowieckiej, odkrytą w 1818 roku. Z kolei w Gniewinie odwiedzono Kaszubskie Oko – kompleks turystyczno-rekreacyjny z wieżą widokową im. Jana Pawła II na północ od górnego zbiornika wodnego Czymanowo, największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej "Żarnowiec".

Zorganizowano także wyjazd na Pobrzeże Słowińskie. W drodze do Łeby zatrzymano się w niewielkiej miejscowości Krokowa, w której zwiedzano piękny kompleks pałacowo-parkowy, położony w sercu północnych Kaszub. Podczas podróży z okien autokaru można było też podziwiać ciekawe formy krajobrazowe nad Jeziorem Żarnowieckim. Po dotarciu do Łeby cała grupa udała się meleksami do Słowińskiego Parku Narodowego. Wdrapano się na Wydmę Łącką i podziwiano najwyższe w Europie wydmy nadmorskie, które przypominają krajobraz pustynny oraz trzecie co do wielkości jezioro w Polsce – Jezioro Łebsko. Na łebskiej plaży znalazł się czas na plażowanie i kąpiel w morzu.

Dodatkowym atutem wyprawy na Kaszuby było zwiedzanie przepięknego Wejherowa, w tym kilku ważnych zabytków architektury i słynnej Kalwarii Wejherowskiej. Dzięki uprzejmości władz samorządowych odwiedzono wraz z przewodnikiem miejskim Centrum Solidarności z okazji 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu RP. Młodzież odwiedziła również Gdańsk, stolicę Pomorza, gdzie podziwiano Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Żuraw nad Motławą, Ratusz Starego Miasta i Bazylikę Mariacką – największą średniowieczną świątynię z cegły na świecie.

Autorem i organizatorem Zielonej Szkoły nad Bałtykiem był pan Przemysław Zimniak, nauczyciel geografii, turystyki i rekreacji oraz pilot wycieczek. Opiekunami tegorocznego wyjazdu byli również pani Lidia Stachurska (wychowawca kl. 1d i nauczycielka języka angielskiego), pani Barbara Niemand (doradca zawodowy) oraz pani Sylwia Szubert (nauczycielka języka polskiego i podstaw dziennikarstwa).