Bezpiecznych wakacji! :-)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Żydzi, Niemcy i Polacy na mapie Ostrowa

Wykład „Polacy, Niemcy i Żydzi w historii Ostrowa Wielkopolskiego - sąsiedztwo, współpraca i rywalizacja” został przeprowadzony przez wybitnego pedagoga i pasjonata kultury Ostrowa Wielkopolskiego, a także nauczyciela historii w II Liceum Ogólnokształcącym – Pana Jarosława Biernaczyka. Prelekcję zorganizowały uczennice III Liceum Ogólnokształcącego -  Natalia Janicka i Angelika Kulas - w ramach autorskiego projektu „Pamięć naszą Wielkopolską siłą”, który został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie zrealizowanym przez Akademię Liderów Fundacji Świętego Mikołaja.

Pan Jarosław Biernaczyk wprowadził uczniów w temat różnic kulturowych na przestrzeni lat w naszej miejscowości. Słuchacze od podszewki poznali historię, która działa się w czasach, gdy Ostrów zamieszkiwały trzy narodowości. Losy Żydów, Niemców i Polaków przeplatały się wzajemnie. Byli sąsiadami, współpracowali ze sobą, ale też rywalizowali. Historie poszczególnych osób, a także samego miasta wywarły ogromne wrażenie na młodzieży Szczególnie ciekawy jest układ tych trzech nacji na planie Ostrowa. Z Rynku jest podobna odległość do Synagogi, byłego zboru ewangelickiego (dzisiejszy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski) i kościoła farnego. Obok tych ośrodków kultu religijnego funkcjonowały szkoły prowadzone przez Żydów, ewangelików i katolików. Wykład ten pozwolił spojrzeć z zupełnie innej strony na nasze miasto i jego przeszłość. Wiedza zdobyta podczas tego spotkania z pewnością na długo zostanie w umysłach oraz sercach słuchaczy.

Bardzo dziękujemy Panu Jarosławowi Biernaczykowi za poświęcony czas i interesujące obrazy z życia dawnego miasta. Jesteśmy również wdzięczni Panu Sebastianowi Górskiemu – Dyrektorowi Ostrowskiego Centrum Kultury, który pozwolił nam spędzić ten czas w bardzo ważnym miejscu na historycznej mapie Ostrowa – w Synagodze.