Cognosce te ipsum.

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2018/2019:   "UMYSŁY, PODOBNIE JAK SPADOCHRONY, FUNKCJONUJĄ PRAWIDŁOWO, KIEDY SĄ OTWARTE" Thomas Dewar

III Liceum Ogólnokształcące

Żydzi, Niemcy i Polacy na mapie Ostrowa

Wykład „Polacy, Niemcy i Żydzi w historii Ostrowa Wielkopolskiego - sąsiedztwo, współpraca i rywalizacja” został przeprowadzony przez wybitnego pedagoga i pasjonata kultury Ostrowa Wielkopolskiego, a także nauczyciela historii w II Liceum Ogólnokształcącym – Pana Jarosława Biernaczyka. Prelekcję zorganizowały uczennice III Liceum Ogólnokształcącego -  Natalia Janicka i Angelika Kulas - w ramach autorskiego projektu „Pamięć naszą Wielkopolską siłą”, który został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie zrealizowanym przez Akademię Liderów Fundacji Świętego Mikołaja.

Pan Jarosław Biernaczyk wprowadził uczniów w temat różnic kulturowych na przestrzeni lat w naszej miejscowości. Słuchacze od podszewki poznali historię, która działa się w czasach, gdy Ostrów zamieszkiwały trzy narodowości. Losy Żydów, Niemców i Polaków przeplatały się wzajemnie. Byli sąsiadami, współpracowali ze sobą, ale też rywalizowali. Historie poszczególnych osób, a także samego miasta wywarły ogromne wrażenie na młodzieży Szczególnie ciekawy jest układ tych trzech nacji na planie Ostrowa. Z Rynku jest podobna odległość do Synagogi, byłego zboru ewangelickiego (dzisiejszy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski) i kościoła farnego. Obok tych ośrodków kultu religijnego funkcjonowały szkoły prowadzone przez Żydów, ewangelików i katolików. Wykład ten pozwolił spojrzeć z zupełnie innej strony na nasze miasto i jego przeszłość. Wiedza zdobyta podczas tego spotkania z pewnością na długo zostanie w umysłach oraz sercach słuchaczy.

Bardzo dziękujemy Panu Jarosławowi Biernaczykowi za poświęcony czas i interesujące obrazy z życia dawnego miasta. Jesteśmy również wdzięczni Panu Sebastianowi Górskiemu – Dyrektorowi Ostrowskiego Centrum Kultury, który pozwolił nam spędzić ten czas w bardzo ważnym miejscu na historycznej mapie Ostrowa – w Synagodze.

Galeria zdjęć

c

III Liceum Ogólnokształcące


ul. Wojska Polskiego 17
63-400 Ostrów Wielkopolski


tel. 62 736 24 94
fax. 62 591 95 38
e-mail: sekretariat@3liceum.pl

Sekretariat szkoły czynny:

codziennie w godzinach

7.30-15.30

Wyszukaj w serwisie