drzwi otwarte - 2 marca 2018 12.00-18.00

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

Po lekcjach

Chór III LO

Każdego ucznia III Liceum, który ma ochotę PRAWDZIWIE rozwijać się muzycznie, mającego artystyczną pasję i wrodzone zamiłowanie do Muzyki, zapraszamy na nasze próby w auli szkolnej, które odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 14:20. Zapewniamy przyjazną atmosferę oraz ciekawy repertuar. Chórzyści mają okazję zapoznać się z wieloma gatunkami muzycznymi pochodzącymi z różnych epok. W trakcie roku szkolnego młodzi muzycy uczestniczą w konkursach, przeglądach (wielokrotnie zdobywając miejsce na podium) i warsztatach muzycznych. Jak widać, chór szkolny to połączenie możliwości zdobycia nowego, cennego doświadczenia oraz świetnej zabawy, podczas której można poznać wielu ciekawych ludzi.

HISTORIA CHÓRU III LO

Chór szkolny III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim istnieje od 26.II.2007r. Obecnie nie mający jeszcze nazwy, ale prężnie działający pod okiem wybitnej, ogólnopolskiej sławy pani dyrygent – mgr Renaty Pacyny, udziela się w szkolnych uroczystościach, miejskich koncertach, warsztatach, przeglądach i konkursach na szczeblach międzyszkolnych, rejonowych, czy też wojewódzkich (gdzie odnosi sukcesy, zdobywając wyróżnienia, a często otrzymując znaczące miejsca na podium).
Warto dodać, że chór działa w ramach ogólnopolskiego programu „Śpiewająca Polska”. We wrześniu roku 2009 wybitnym chórzystom udało się nawet uczestniczyć w wydarzeniu ogromnej, można wręcz rzec, skali europejskiej – międzynarodowym festiwalu Wratislavia Cantans, gdzie zjechali się artyści z całego świata. Nasz chór stał się częścią niesamowitego koncertu, który na wrocławską Pergolę przyszło podziwiać aż kilka tysięcy osób.
Często po koncertach, chór III LO, zyskuje swoich fanów. Wielu innych dyrygentów, muzyków zazdrości chórowi jego brzmienia, a nawet w relacjach niektórych sprawiamy wrażenie prawdziwego profesjonalnego, „rasowego” chóru.
Oprócz tych wyśmienitych osiągnięć i powagi chóru jest oczywiście miejsce, na rzeczy mniej poważne… Dla uczniów liceum to miejsce na prawdziwy rozwój artystyczny. Każdy absolwent, który śpiewał w chórze, z całą pewnością może to potwierdzić. To nie tylko miejsce ciężkiej pracy, samodoskonalenia, wypocin, wytężenia sił ciała i umysłu, ale wspaniałego współdziałania z grupą, kontaktu z jednymi z najbardziej kreatywnych, utalentowanych, a zarazem „pokręconych” ludzi w szkole, to wspaniale spędzony czas, bolący brzuch (zarówno od pracy przeponą, jak i od śmiechu), odwieczna pantomima w wykonaniu naszej pani dyrygent (tudzież dyrektora artystycznego, agenta reklamowego, choreografa i pedagoga).

JAK CHÓR TELEDYSK KRĘCIŁ…
W piątek, 1 marca 2013 roku, na korytarzach III LO można było ujrzeć niecodzienne widoki. Jacyś ludzie z aparatami fotograficznymi biegali po całej szkole, a przed jej murami stała dziwna maszyna z kamerą na szczycie. Nauczyciele mrużyli oczy po wyjściu z pokoju nauczycielskiego, gdyż raził ich blask świateł reflektorów. Około trzydziestu uczniów naszego liceum miało nieco inne stroje niż na co dzień- panie ubrane były w czarne tuniki, przewiązane czerwoną tasiemką, a panowie w garnitury i czerwone krawaty. W naszej szkole kręcono materiał filmowy- teledysk do utworu „I will follow him”, wykonywanego przez szkolny chór. Nagranie teledysku było Nagrodą publiczności Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej w Przygodzicach.
Teledysk zrealizowała dla zwycięzców telewizja ok24.tv. Sama sesja nagraniowa odbyła się w poniedziałek 2013 r. w Ostrowskim Centrum Kultury. Chórzyści cały dzień ciężko pracowali pod czujnym okiem pani dyrygent - Renaty Pacyny oraz aranżera - pana Marka Raczyckiego. W utworze oprócz chórzystów można usłyszeć też instrumenty: pianino, klarnet, skrzypce i wiolonczelę. Później do gotowego materiału dźwiękowego trzeba było nagrać materiał filmowy. Zdjęcia miały miejsce w wielu zakątkach naszej szkoły, takich jak: szkolna aula, pracownia multimedialna, stołówka, klasy i korytarze. Artyści zmagali się z nagraniem wideoklipu od wczesnych godzin porannych, aż do południa, ale rezultaty są widoczne gołym okiem. Możemy być dumni z tego, że posiadamy chór szkolny, który co roku odnosi wiele sukcesów.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA MUZYCZNE OSTATNICH LAT, W KTÓRYCH BRAŁ UDZIAŁ NASZ CHÓR SZKOLNY:

• 12-13.09.2014 - Jubileusz 60-lecia istnienia III LO w Ostrowie Wielkopolskim.
  • 09.2014 - Koncert w I LO w Ostrowie Wielkopolskim. podczas wręczania stypendiów im. J. Kompałły dla najzdolniejszej młodzieży.
  • 11.2014 - I miejsce w przeglądzie pieśni patriotycznej w ramach śpiewającej piosenki.
  • 12.2014 - Spotkanie opłatkowe w domu pomocy społecznej w Ostrowie Wielkopolskim.
  • 05.2015 - Srebrne Pasmo podczas przeglądu chórów regionu Ostrów Wielkopolski.
  • 10.2015 - III miejsce podczas IX Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej w Przygodzicach.
  • 11.2015 - Udział w przeglądzie chórów południowej wielkopolski.
  • 05.2016 - II miejsce w przeglądzie chórów południowej wielkopolski.
  • 05.2016 - Koncert w Malanowie podczas Przeglądu Chórów Gimnazjalnych.

Ponadto nasz chór szkolny uświetnił swoim występem wiele imprez, spotkań i uroczystości odbywających się w murach naszego liceum m.in. wigilie szkolne, ślubowanie klas pierwszych, pożegnanie absolwentów, koncert talentów.

Próby chóru odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 14.20 - 16.00.