Bezpiecznych wakacji! :-)

facebookHASŁO  ROKU  SZKOLNEGO  2017/2018:   "KOCHAĆ  I  WYMAGAĆ"

List do Rodziców związany z NPRCz

Drodzy Rodzice !

Jest mi bardzo miło poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej III Liceum Ogólnokształcącego wzbogaciły się o książki zakupione ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Głównym celem Programu jest zainteresowanie młodych ludzi książką i czytelnictwem. Na realizację tego zadania otrzymaliśmy 15 tysięcy złoty.

Nie ulega wątpliwości, jak ważne jest czytanie książek i jakich przyjemności może dostarczać każdemu człowiekowi. Rozwój wiedzy oraz zmiany na rynku pracy następują coraz szybciej. Ludzie, którzy nie czytają, nie nadążają za tymi zmianami i są zagrożeni, zepchnięci na margines współczesnego życia.

Codzienne czytanie chroni przed wieloma niepożądanymi wpływami współczesnego świata. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się zaszczepić naszym dzieciom nawyk czytania, będzie to on procentował w ich dorosłym życiu. To dom rodzinny jest miejscem pierwszego kontaktu dziecka z książką. Czytając dziecku książki, stymulujemy jego rozwój umysłowy, rozwijamy jego wrażliwość i wyobraźnię. Dzięki czytaniu w mózgu dziecka powstają miliony połączeń neuronowych, które mają wpływ na jego twórcze myślenie. Rodzinne czytanie rozwija również emocjonalnie dziecko, otwiera drogę do trudnych rozmów, pomaga w wychowaniu.

To codzienne czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera, uczy wartości moralnych oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

Szanowni Państwo, pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach.

O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo - Rodzice.

Danuta Marcinkowska

Nauczyciel bibliotekarz