Carpe diem! :-)

Projekty, warsztaty i imprezy sportowe

1) PROGRAM mPotęga W III LO, CZYLI "MATEMATYKA JEST FAJNA"

Już od czterech lat Fundacja mBanku koncentruje swoje wysiłki na wspieraniu nauki matematyki, oferując jej pasjonatom różne formy wsparcia. Kluczowym działaniem Fundacji jest program grantowy mPotęga, który popularyzuje tę dziedzinę wśród uczniów i zachęca nauczycieli, rodziców oraz miłośników matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu. Program obejmuje dzieci uczące się co najmniej w 4. klasie szkoły podstawowej oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. O granty mogły ubiegać się nie tylko szkoły, ale i biblioteki publiczne, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne.

Nabór do programu odbywa się raz w roku. Tegoroczna edycja zakończyła się dofinansowaniem rekordowej liczby wniosków - aż 262. Wśród nagrodzonych znalazło się także III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim. W ten sposób nasza szkoła otrzymała finansowe wsparcie projektu edukacyjnego „Matematyka jest fajna”, który realizowany będzie w tym roku szkolnym. W ramach tego projektu od września do grudnia odbędą się konkursy, warsztaty, wykłady, wycieczki przedmiotowe, lekcje otwarte oraz wiele innych i-wentów matematycznych nie tylko dla naszych uczniów. Autorką wniosku jest nauczycielka matematyki, wicedyrektor Iwona Wendt, wielka pasjonatka gier logicznych i matematyki rekreacyjnej. „Przystąpienie do projektu mPotęga było możliwe dzięki licznym inicjatywom edukacyjnym propagującym logiczne myślenie, które cyklicznie od wielu lat realizowane są w naszej szkole. Do wniosku zostało wpisanych 14 pomysłów na propagowanie matematyki wśród uczniów i tylko 3 z nich to nowe pomysły, które do tej pory nie były u nas realizowane. Cieszy fakt, że została doceniona nasza koncepcja pokazywania, że matematyka jest fajna. Finansowe wsparcie pozwoli na zakup gier planszowych do wykorzystania na zajęciach kompensacyjnych oraz szachów i zegarów dla Szkolnej Ligi Szachowej, wynajęcie autokaru, aby pojechać na Festiwal Nauki we Wrocławia, a przede wszystkim zakup nagród we wszystkich zaplanowanych konkursach.” W realizację projektu zaangażowani będą wszyscy nauczyciele matematyki, fizyki i informatyki.
19 września 2017 roku oficjalnie rozpoczęliśmy jego realizację. Jako pierwszy wystartował konkurs fotograficzny „Potęga umysłu”. Jeszcze we wrześniu wyjedziemy do Wrocławia i rozpoczniemy warsztaty „Origami”.
Na wszystkie projekty Fundacja przeznaczyła blisko 1,5 mln zł, co jest najwyższa kwotą w historii programu. „Co roku setki nauczycieli matematyki z całego kraju biorą udział w mPotędze. To dobra wiadomość, bo pokazuje, że mamy kreatywnych i chętnych do wyjścia poza schematy pedagogów. A to właśnie oni mają szansę zachęcić dzieci i młodzież do matematyki i wzbudzić w nich zainteresowanie tym przedmiotem. Cieszymy się, że możemy mieć swój udział w tym procesie” – mówi Iwona Ryniewicz, prezes zarządu mFundacji. Program grantowy mPotęga, został wyróżniony statuetką Złotego Bankiera w plebiscycie „Bankiera” i „Pulsu Biznesu” w kategorii „Bank odpowiedzialny społecznie” za rok 2016.

Więcej informacji na stronie www.mpotega.pl

2) UDZIAŁ UCZNIÓW W KONKURSACH, OLIMPIADACH I PROJEKTACH REALIZOWANYCH W RAMACH PRZEDMIOTÓW: GEOGRAFIA ORAZ TURYSTYKA I REKREACJA (w latach 2016-2017):

1. Olimpiada Geograficzna (UAM Poznań) – sukcesy na szczeblu wojewódzkim.
2. Ogólnopolski Konkurs „Zapraszam w moje strony” (UAM Gniezno) – sukcesy na szczeblu krajowym.
3. Powiatowy Konkurs Geograficzny – sukcesy na szczeblu powiatu
4. Powiatowy Konkurs Turystyczny „Poznaj swój powiat ostrowski” – sukcesy na szczeblu powiatu.
5. Szkolny Konkurs Geograficzny w Języku Angielskim – sukcesy uczniów.
6. Ostrowska Lekcja Geografii.
7. Spotkania z przedstawicielami branży turystycznej.
8. Udział w wykładach, spotkaniach i zajęciach na wyższych uczelniach (UAM w Poznaniu, UAM w Gnieźnie, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu).