1c w Wielkopolskim Parku Narodowym

Czy da się połączyć elementy geografii, biologii, historii, wychowania fizycznego oraz muzyki na jednej lekcji? Ależ tak! Wspaniałą ku temu okazję wykorzystała klasa 1C, która wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Wawrzyniak-Pastuszak oraz nauczycielem geografii panem Przemysławem Zimniakiem w przepięknych okolicznościach przyrody oraz przy słonecznej pogodzie 8 czerwca 2022 roku odbyła lekcję w terenie w Wielkopolskim Parku Narodowym.

Uczestnikom wyprawy najpierw serce skradła miejscowość Kórnik z cudownym arboretum, które – jak się okazuje – jest najstarszym i najbogatszym w gatunki arboretum w Polsce i czwartym co do wielkości kolekcji w Europie. Na powierzchni ponad 50 ha znaleźć można ponad 3500 taksonów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych. Największe chyba wrażenie zrobiły na wszystkich mieniące się odcieniami różu i fioletu okazałe różaneczniki. Zaliczywszy spacer po arboretum, wycieczka udała się do kórnickiego zamku, gdzie młodzież miała okazję do bliskiego spotkania z historią. Ta obecna siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN pełniła niegdyś funkcję rezydencji historycznej rodów Górków i Działyńskich.

Kolejnym ważnym punktem zwiedzania był Rogalin z zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym hrabiów Raczyńskich, barokowo-klasycystycznym pałacem z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, a także z pomnikowymi dębami rogalińskimi. Po obejrzeniu najstarszych polskich dębów Lecha, Czecha i Rusa, liczących po ok. 700-800 lat, ścieżka zawiodła zwiedzających tuż nad brzeg rzeki Warty, gdzie pan Zimniak, który był głównym organizatorem wyjazdu, przybliżył młodzieży położenie tego miejsca.

I to był prawie ostatni ważny punkt programu. Na hasło: Za ok. 20 minut będziemy w McDonalds! część uczestników wycieczki biegiem zdobyła pagórek, prowadzący znad rzeki do parku, pobijając zapewne swe rekordy życiowe w biegu na 60 metrów😂. Krokomierz pokazał, że podczas całej wycieczki uczestnicy zrobili ponad 12000 kroków, tak więc lekcja wf zaliczona!

Ale co z tą muzyką? Cóż, jak na klasę 1C przystało, uczniowie zakończyli wyjazd ze śpiewem na ustach i wesoły autobus przed godz. 19.00 zawitał na dawny ostrowski dworzec PKS. I tak zakończył się ten wspaniały dzień pełen wielu wrażeń😍!