Czarnobyl okiem ostrowianina

5 czerwca 2023 roku mury III LO gościły niezwykłego człowieka – pana Krystiana Machnika, podróżnika, organizatora akcji humanitarnych dla mieszkańców Czarnobyla, który podczas prelekcji „Czarnobyl – kiedyś i dziś” nie tylko pokazał jak działa promieniowanie, ale przede wszystkim opowiedział w bardzo przejmujący sposób o życiu w Strefie Zamkniętej wokół Czarnobylskiej Elektrowni. Jak sam wspomniał, jego miłość do tego miejsca i Samosiołów – ludzi, którzy nie pogodzili się z przymusową ewakuacją i wrócili na te tereny, zaczęła się 9 lat temu i trwa do dziś. Pan Krystian jest współzałożycielem grupy Napromieniowani.pl, której istotę powstania, jak można dowiedzieć się na stronie, stanowią 3 słowa: odkrywać, eksplorować, dokumentować. Ale dochodzi tu jeszcze jedno – pomagać, gdyż grupa od kilku lat niesie też wsparcie humanitarne. Warto dodać, że Napromieniowani.pl zrealizowali bardzo przejmujący film „Ostatni ludzie Czarnobyla 3”.

Organizatorem spotkania była pani Marzena Jesiołowska, nauczycielka fizyki, przy wsparciu pani Patrycji Wojtczak, absolwentki III LO, studentki informatyki na WSB Merito w Poznaniu.