Edukują się w zakresie prawa

W środę 31 stycznia odbyło się długo zapowiadane czwarte comiesięczne spotkanie grupy Edukacji Prawnej w III LO. Gościliśmy panią mecenas Roksanę Światłą-Nowicką, absolwentkę naszej szkoły, która zajęła się niezwykle interesującym tematem obrony koniecznej, jej okoliczności i ewentualnego przekroczenia. Temat ten – poprzedzony definicyjnym wprowadzeniem w zagadnienia przestępstwa, kary, winy i odpowiedzialności – wynikał zarówno z pierwszego spotkania EP dotyczącego hejtu i stalkingu (czyli na co mogę sobie pozwolić, jeśli jestem niewybrednie atakowany w mediach społecznościowych i w tzw. realu?), jak i naszej ostatniej bytności w Sądzie Rejonowym w Ostrowie, gdzie mieliśmy możność uczestniczyć w kilku rozprawach o charakterze karnym. Ponieważ uczestnicy zajęć to osoby w różnym wieku – od lat 14 do 18 lat – ważnym zagadnieniem była kwestia wieku osób popełniających przestępstwo. Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że w pewnych wyjątkowych okolicznościach nawet osoba 14-letnia może zostać pociągnięta do odpowiedzialności jak dorosły?… I spędzić w więzieniu 10, 20 albo nawet 30 lat?…
Chętnych do udziału w części wykładowej, zapraszam do kontaktu i udziału w zajęciach. Stałym uczestnikom zajęć przypominam, że plan na luty dotyczy wizyty roboczej w Areszcie Śledczym w Ostrowie.

Piotr Szczepaniak, opiekun grupy