W dniach 8–10 maja odbyła się II edycja Festiwalu Łąki Kultury. To wyjątkowe wydarzenie tworzonego z pasji, blisko natury i ludzi. Festiwal to impreza dla wszystkich, którzy chcą zwolnić, zanurzyć się w przyrodzie i spotkać innych w atmosferze otwartości oraz nauki. Łączy sztukę, wiedzę i naturę, tworząc miejsce do dialogu, refleksji i twórczego działania. W tej niezwykłej imprezie brali udział uczniowie klasy 1b w roli wolontariuszy i bardzo Wam oraz Waszym rodzicom dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie!!!! Do podziękowań dołącza się także pani Paula Wange-Burkietowicz „nasz” rodzic z klasy 1b, będący jednym z organizatorów imprezy. Jak Pani Paula mówi: bez udziału uczniów z klasy 1b festiwal nie miałby tego wyjątkowego ducha. Z rąk Pani Wange-Burkietowicz wszyscy wolontariusze otrzymali także okolicznościowe upominki.
Tak przy okazji, a ja miałem przyjemność wygłosić wykład pt. Rynek, Górka i Przedmieście swoją przyrodą się cieszcie – niezwykłe gatunki roślin na łąkach odolanowskich. Flora naszego regionu jest wyjątkowa, gdyż tylko tutaj występuje Rubus ostroviensis, czyli jeżyna ostrowska – to nasz lokalny endemit! Można znaleźć roślinkę pochodzącą z ery dinozaurów, ale już w znacznie mniejszym wydaniu, to oryginalna i rzadka paproć – nasięźrzał pospolity (wiwat polska ortografia!). W powiecie mamy kilka stanowisk storczyków, Tak to są prawdziwe i rodzime storczyki (a nie tylko te z naszych parapetów). Mimo że do Zakopanego mamy ponad 450 kilometrów, to znajdziemy u nas rośliny górskie albo takie, które „przywędrowały” z Azji, czy Ameryki.
Z biologicznymi pozdrowieniami, Jacek Pawłowski (nauczyciel biologii i wychowawca klasy 1b)




















