Forum Dialogu Młodych

Tematem pierwszej ostrowskiej debaty w ramach Forum Dialogu Młodych miała być godność człowieka, a honorowym gościem, który będzie się przysłuchiwał głosom młodzieży, marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Czekaliśmy na tę możliwość od dawna, ponieważ od 3 lat staramy się upowszechniać w III LO program debat młodzieży, przybywa chętnych i rośnie nasze doświadczenie w tej dziedzinie. Z przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia wystosowanego przez kancelarię pani senator Ewy Mateckiej, zdając sobie sprawę, że ten pierwszy raz nie będzie idealny, ale otworzy nam nowe horyzonty, stworzy platformę do spotkania z uczniami różnych ostrowskich i nie tylko szkół, nauczy czegoś nowego, ale nade wszystko licząc na to, że ktoś pragnie posłuchać, co młodzież ma do powiedzenia na temat tak ważny, jak przyrodzona godność człowieka, która jest źródłem naszej obywatelskiej wolności. No cóż, nie powiodło się, ale pierwsze koty za płoty, bogatsi o kolejne doświadczenia spróbujemy sami przekonać dorosłych, że młodzież to nie tylko przyszli wyborcy, ale przede wszystkim ludzie, którzy chcą w swoim świecie odnaleźć godne miejsce dla siebie, mają na ten temat coś do powiedzenia – a nie tylko mają wysłuchać tych dużo starszych od siebie – pragną rozmawiać o swoich poglądach, przekonaniach, wartościach w atmosferze otwartości, równorzędności, podmiotowości wszystkich uczestników. I taki jest plan na nadchodzący czas, a wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców III LO zapraszamy do rozmowy, jeśli tylko macie taką ochotę.

Piotr Szczepaniak, nauczyciel historii