„Gadka Senacka” z udziałem młodzieży III LO

Młodzież warszawskich szkół średnich pod opieką swoich mentorów, przy wsparciu marszałka Senatu RP p. Tomasza Grodzkiego, zorganizowała jak dotąd sześć społecznych debat dla swoich rówieśników pod barwnym hasłem „Gadki Senackiej”. W ostatniej, która odbyła się 3 czerwca w siedzibie Senatu RP w Warszawie, wzięło udział dwanaścioro uczniów 3LO, w tym pięcioro z klasy 1U. Tematem debaty miały być dyskusja i hejt, ale swobodna formuła sprawiła, że skupiono się głównie na drugim zagadnieniu, o dziwo, dyskusję traktując jako wstęp do ewentualnego konfliktu. Odrobinę nas to rozczarowało, bowiem kilka miesięcy wcześniej debatowaliśmy o granicach wolności słowa a wcześniej o manipulacji i wartość dyskusji jako formy porozumienia wydawała nam się bezdyskusyjna. Odnieśliśmy wrażenie, że z perspektywy stolicy nie jest to aż tak oczywiste. Ekspertami panelu byli socjolog prof. Michał Bilewicz oraz aktywistka demokratyczna, pisarka Klementyna Suchanow. Nagranie debaty jest dostępne na stronie fb senator Ewy Mateckiej, na której zaproszenie gościliśmy w Warszawie.
Udział w „Gadce…” był rzadką okazją do zobaczenia z bliska izby refleksji polskiego parlamentu. Niektórym udało się zasiąść na miejscach urzędujących senatorów RP, na wyciągnięcie ręki od stołu prezydialnego, za którym urzędował marszałek Tomasz Grodzki. Całość wizyty zakończył spacer po sali plenarnej Sejmu RP.

Relację przygotował pan Piotr Szczepaniak, nauczyciel historii.