III Ostrowskie Spotkanie z Przyrod膮 ju偶 za Nami 馃憤

Omnes animalia sumus – pod takim has艂em odby艂a si臋 tegoroczna edycja Naszego cyklicznego naukowego wydarzenia z przyrod膮, kt贸re dedykujemy uczniom wszystkich klas szko艂y podstawowej.
W to ciep艂e, marcowe popo艂udnie korytarze III LO wype艂ni艂y si臋 m艂odymi, 偶膮dnymi naukowej wiedzy i dobrej zabawy adeptami Nauk Przyrodniczych i nie tylko;). Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemi膮 wirusa SARS CoV-2 z u艣miechem, rado艣ci膮 i ciekawo艣ci膮 prowadzili艣my warsztaty, laboratoria oraz wyk艂ady. W ko艅cu III Liceum to szko艂a z klimatem dla ludzi z pasj膮. T膮 pasj膮 z zakresu przyrody, biologii, chemii, matematyki dzielili si臋 nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie, prowadz膮c swoje w艂asne autorskie zaj臋cia. W tematyce wyk艂ad贸w kr贸lowa艂y te po艣wi臋cone ZWIERZ臉TOM, zar贸wno tym najmniejszym, jak i najwi臋kszym ;). Nie zabrak艂o zaj臋膰 z profilaktyki dotycz膮cych szkodliwego wp艂ywu substancji psychoaktywnych na zdrowie cz艂owieka, jak i tych z zakresu wyboru w艂asnej 艣cie偶ki kszta艂cenia zwi膮zanej z zoologicznymi kierunkami studi贸w. Dzi臋ki uprzejmo艣ci Pani Agnieszki Florczyk szkolna 艣wietlica przekszta艂ci艂a si臋 w prawdziw膮 wystaw臋 fotograficzn膮 pt. 鈥濸taki Doliny Baryczy鈥 z ptasim akompaniamentem w tle. W my艣l has艂a przewodniego g艂osz膮cego, i偶 wszyscy jeste艣my istotami 偶yj膮cymi 鈥 鈥瀉nimalsami鈥, nie mog艂o zabrakn膮膰 zaj臋膰 dotycz膮cych budowy cz艂owieka.
Najstarsi brali udzia艂 w lekcji anatomii ze skalpelem w r臋ce poznaj膮c tajniki budowy najwa偶niejszego narz膮du, kt贸rym jest serce. M艂odsi mogli w sympatycznej i romantycznej atmosferze dokona膰 powt贸rzenia budowy biernej cz臋艣ci aparatu ruchu podczas warsztat贸w z j臋zyka 艂aci艅skiego. Adepci mieszania i 聽wa偶enia, anga偶uj膮c niemal偶e wszystkie zmys艂y, eksperymentowali podczas laboratorium z kolorowej chemii i biochemii. 鈥瀂apach w foremce zamkni臋ty鈥 to warsztaty, podczas kt贸rych m艂odzi naukowcy tworzyli w艂asne kolorowe i zapachowe myde艂ko glicerynowe. Matematyczne i 聽艣cis艂e umys艂y rozwi膮zywa艂y kryminalistyczne zagadki III LO oraz 膰wiczy艂y swoje umiej臋tno艣ci manualne podczas zaj臋膰 z 聽鈥濭eometrii gi臋tej kartki鈥. Najm艂odsi odkrywali tajemnice Zwierzogrodu na warsztatach plastycznych.
Dzi臋kujemy wszystkim Go艣ciom, kt贸rzy sp臋dzili to naukowe popo艂udnie razem z Nami. Dzi臋kujemy Naszym Nauczycielom i Uczniom, kt贸rzy tego dnia zara偶ali jedynie u艣miechem i聽 pasj膮. Mamy nadziej臋, 偶e za rok znowu powitamy Was w naszych progach podczas IV Ostrowskiego Spotkania z Przyrod膮 w III LO, na kt贸re zapraszamy ju偶 dzisiaj.
Z biologiczno- chemicznym pozdrowieniem,
Agnieszka Sobczak 鈥 inicjatorka i koordynatorka projektu, nauczycielka biologii i chemii