III Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą już za Nami ?

Omnes animalia sumus – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Naszego cyklicznego naukowego wydarzenia z przyrodą, które dedykujemy uczniom wszystkich klas szkoły podstawowej.
W to ciepłe, marcowe popołudnie korytarze III LO wypełniły się młodymi, żądnymi naukowej wiedzy i dobrej zabawy adeptami Nauk Przyrodniczych i nie tylko;). Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wirusa SARS CoV-2 z uśmiechem, radością i ciekawością prowadziliśmy warsztaty, laboratoria oraz wykłady. W końcu III Liceum to szkoła z klimatem dla ludzi z pasją. Tą pasją z zakresu przyrody, biologii, chemii, matematyki dzielili się nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie, prowadząc swoje własne autorskie zajęcia. W tematyce wykładów królowały te poświęcone ZWIERZĘTOM, zarówno tym najmniejszym, jak i największym ;). Nie zabrakło zajęć z profilaktyki dotyczących szkodliwego wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie człowieka, jak i tych z zakresu wyboru własnej ścieżki kształcenia związanej z zoologicznymi kierunkami studiów. Dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Florczyk szkolna świetlica przekształciła się w prawdziwą wystawę fotograficzną pt. „Ptaki Doliny Baryczy” z ptasim akompaniamentem w tle. W myśl hasła przewodniego głoszącego, iż wszyscy jesteśmy istotami żyjącymi – „animalsami”, nie mogło zabraknąć zajęć dotyczących budowy człowieka.
Najstarsi brali udział w lekcji anatomii ze skalpelem w ręce poznając tajniki budowy najważniejszego narządu, którym jest serce. Młodsi mogli w sympatycznej i romantycznej atmosferze dokonać powtórzenia budowy biernej części aparatu ruchu podczas warsztatów z języka łacińskiego. Adepci mieszania i  ważenia, angażując niemalże wszystkie zmysły, eksperymentowali podczas laboratorium z kolorowej chemii i biochemii. „Zapach w foremce zamknięty” to warsztaty, podczas których młodzi naukowcy tworzyli własne kolorowe i zapachowe mydełko glicerynowe. Matematyczne i  ścisłe umysły rozwiązywały kryminalistyczne zagadki III LO oraz ćwiczyły swoje umiejętności manualne podczas zajęć z  „Geometrii giętej kartki”. Najmłodsi odkrywali tajemnice Zwierzogrodu na warsztatach plastycznych.
Dziękujemy wszystkim Gościom, którzy spędzili to naukowe popołudnie razem z Nami. Dziękujemy Naszym Nauczycielom i Uczniom, którzy tego dnia zarażali jedynie uśmiechem i  pasją. Mamy nadzieję, że za rok znowu powitamy Was w naszych progach podczas IV Ostrowskiego Spotkania z Przyrodą w III LO, na które zapraszamy już dzisiaj.
Z biologiczno- chemicznym pozdrowieniem,
Agnieszka Sobczak – inicjatorka i koordynatorka projektu, nauczycielka biologii i chemii