Jak robaczki z 1c i 1b po 艂膮kach hasa艂y馃槈

Je艣li na has艂o: 鈥濲edziemy na wycieczk臋 klasow膮 na 艂膮ki鈥 kto艣 zareaguje zdziwieniem czy wybuchnie 艣miechem, to nie ma racji. Przynajmniej nie, je艣li chodzi o tzw. 艂膮ki odolanowskie, obszar chroniony w ramach programu Natura 2000, czyli programu sieci obszar贸w obj臋tych ochron膮 przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Dzi艣, 23 czerwca, Robaczki z klasy 1B i 1C sp臋dzi艂y wraz z opiekunkami, paniami Donat膮 Kasprzak, Dorot膮 Kry艣 oraz wychowawcami pani膮 Ma艂gorzat膮 Wawrzyniak-Pastuszak i panem Jackiem Paw艂owskim kilka godzin w pe艂nym s艂o艅cu odkrywaj膮c pi臋kno przyrody Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy.

Najpierw piaszczyst膮 drog膮 prowadz膮c膮 do pobliskiej 偶wirowni uczestnicy wycieczki pokonali 3 km. Nie by艂 to jednak zwyczajny spacer do okre艣lonego celu, lecz spacer z licznymi postojami, podczas kt贸rych pan Paw艂owski opowiada艂 ciekawostki o napotkanych gatunkach ro艣lin i zwierz膮t (zaobserwowali艣my m.in. kolonie l臋gow膮 jask贸艂ek brzeg贸wek, kt贸re dr膮偶膮 korytarze w piasku, by na ko艅cu z艂o偶y膰 jaja). Wszyscy mieli okazj臋 pozna膰 ro艣liny uchodz膮ce za chwasty, jak wyka, dziewanna czy rzadki k膮kol polny. Ciekawostk膮 by艂 tak偶e inwazyjny, pochodz膮cy z Azji, rdestowiec ostroko艅czysty. Ka偶dy uczestnik zaj臋膰 m贸g艂 wszystko dotkn膮膰 i pow膮cha膰, sprawiaj膮c, 偶e kontakt z przyrod膮 sta艂 si臋 bardziej dos艂owny馃榾.

Po godzinie spaceru grupa dotar艂a na 艂膮k臋, gdzie w cieniu drzew i krzew贸w (olch i kaliny) by艂 czas na integracj臋 przy drugim 艣niadaniu na trawie (w towarzystwie mr贸wek, konik贸w polnych czy innych owad贸w), a tak偶e obserwacj臋 stanowiska pe艂nika europejskiego, gatunku chronionego i zagro偶onego wymarciem (ro艣liny b臋d膮cej 鈥瀊ohaterem鈥 zadania 7. z tegorocznego arkusza maturalnego z biologii).

W drodze powrotnej zachwytom nad ro艣linkami nie by艂o ko艅ca 鈥 Robaczki zaliczy艂y bliskie spotkanie m.in. z nicienic膮 poln膮, kocankami piaskowymi, ostr贸偶k膮 poln膮 i wieloma innymi.

O godzinie 13.00 ca艂e towarzystwo, cho膰 nieco zm臋czone, zakurzone i opalone po艂udniowym s艂o艅cem, ale pe艂ne wra偶e艅, wyruszy艂o z Biadaszek autobusem do Ostrowa.

I pomy艣le膰: Tyle rado艣ci za 6,50 z艂 od jednego ucznia! Uroczo, czy偶 nie?