Janek Finalist膮 Olimpiady Geograficznej馃憦

Z dum膮 i rado艣ci膮 informujemy, 偶e ucze艅 naszej szko艂y Jan Pota艣niczak z klasy 3a zosta艂 finalist膮 etapu centralnego XLIX Olimpiady Geograficznej, kt贸ry odby艂 si臋 w dniach 20-23 kwietnia 2023 r. w Katowicach.
Dla Janka jest to ogromny sukces, kt贸ry pozwoli艂 mu znale藕膰 si臋 w elitarnym gronie najlepszych M艂odych Geograf贸w w Polsce. Czterodniowe zmagania konkursowe zapewni艂y naszemu uczniowi zaszczytny tytu艂 finalisty. Najpierw by艂a rywalizacja pisemna w trzech podej艣ciach, p贸藕niej konkurs terenowy, a nast臋pnie quiz i cz臋艣膰 ustna.
Warto podkre艣li膰, 偶e Finali艣ci s膮 zwolnieni z egzaminu maturalnego z geografii z wynikiem 100% wpisanym na 艣wiadectwie dojrza艂o艣ci. Przy rekrutacji na wiele r贸偶nych uczelni przys艂uguj膮 im szczeg贸lne uprawnienia, co zwi臋ksza szanse przyj臋cia na wymarzone 鈥 nie tylko geograficzne 鈥 studia!
Podczas gdy Jurorzy pracowicie oceniali prace uczni贸w, zawodnicy Olimpiady mieli okazj臋 pos艂ucha膰 wyk艂adu himalaisty i podr贸偶nika Krzysztofa Wielickiego, zobaczy膰 pokaz w Planetarium 艢l膮skim w Chorzowie oraz wzi膮膰 udzia艂 w 膰wiczeniach terenowych i wycieczce po G贸rnym 艢l膮sku, poznaj膮c walory przyrodnicze i kulturowe oraz tradycje przemys艂owe regionu. Zwiedzili tak偶e kopalni臋 w臋gla kamiennego Guido, zabytkowe osiedle Nikiszowiec, centrum stolicy G贸rnego 艢l膮ska – Katowice, okolice Parku Trzech Staw贸w oraz O艣rodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie.
Dzi臋kujemy Jankowi za godne reprezentowanie III Liceum Og贸lnokszta艂c膮cego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Okr臋gu Pozna艅skiego podczas XLIX Olimpiady Geograficznej.
Opiekunem naukowym ucznia jest pan Przemys艂aw Zimniak, nauczyciel geografii i dyrektor szko艂y.