Janek Finalistą Olimpiady Geograficznej?

Z dumą i radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Jan Potaśniczak z klasy 3a został finalistą etapu centralnego XLIX Olimpiady Geograficznej, który odbył się w dniach 20-23 kwietnia 2023 r. w Katowicach.
Dla Janka jest to ogromny sukces, który pozwolił mu znaleźć się w elitarnym gronie najlepszych Młodych Geografów w Polsce. Czterodniowe zmagania konkursowe zapewniły naszemu uczniowi zaszczytny tytuł finalisty. Najpierw była rywalizacja pisemna w trzech podejściach, później konkurs terenowy, a następnie quiz i część ustna.
Warto podkreślić, że Finaliści są zwolnieni z egzaminu maturalnego z geografii z wynikiem 100% wpisanym na świadectwie dojrzałości. Przy rekrutacji na wiele różnych uczelni przysługują im szczególne uprawnienia, co zwiększa szanse przyjęcia na wymarzone – nie tylko geograficzne – studia!
Podczas gdy Jurorzy pracowicie oceniali prace uczniów, zawodnicy Olimpiady mieli okazję posłuchać wykładu himalaisty i podróżnika Krzysztofa Wielickiego, zobaczyć pokaz w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz wziąć udział w ćwiczeniach terenowych i wycieczce po Górnym Śląsku, poznając walory przyrodnicze i kulturowe oraz tradycje przemysłowe regionu. Zwiedzili także kopalnię węgla kamiennego Guido, zabytkowe osiedle Nikiszowiec, centrum stolicy Górnego Śląska – Katowice, okolice Parku Trzech Stawów oraz Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie.
Dziękujemy Jankowi za godne reprezentowanie III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Okręgu Poznańskiego podczas XLIX Olimpiady Geograficznej.
Opiekunem naukowym ucznia jest pan Przemysław Zimniak, nauczyciel geografii i dyrektor szkoły.