Kroić i szyć, czyli lekcje anatomii nie tylko ze skalpelem w ręce

Lekcje biologii, podczas których uczniowie przeprowadzają sekcję narządów, są już wieloletnią tradycją w III LO. Nasi uczniowie dokonują sekcji serca, płuc, nerki i gałki ocznej świni. Podczas tych zajęć mogą zobaczyć na własne oczy zastawki przedsionkowo-komorowe serca, funkcjonowanie nagłośni, piramidki nerkowe wypełnione moczem oraz przekonać się, że soczewka faktycznie pomniejsza i odwraca widziany obraz – niesamowite jest wrażenie kiedy oglądasz koleżankę z ławki „do góry nogami” i to znacznie mniejszą🙃.

Jednak tym razem Robaczki mogły także zszyć cięcia dokonane skalpelem. Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka piątego roku Wydziału Lekarskiego (oraz trzeciego roku prawa💪), przeprowadziła warsztaty, których celem była nauka szwu chirurgicznego. Szycie ran przy pomocy imadła i nici chirurgicznych okazało się duuuuuużo trudniejsze od cięcia. To była bardzo ciekawa lekcja, która na długo pozostanie w naszej pamięci oraz w naszych nadgarstkach i kciukach, czyż nie?!

Z podziękowaniami dla Patrycji oraz Robaczków z 4b i 3b – nauczyciel biologii Jacek Pawłowski

Ps A na dowód tego, iż na lekcjach biologii nie zawsze jest „krwawo”😉, dołączamy zabawy… sokiem, czyli kolejne etapy wykrywania glukozy w soku z winogron z wykorzystaniem odczynników Fehlinga I i II. Można? Można! 👍