Kroić i szyć, czyli lekcje anatomii nie tylko ze skalpelem w ręce

Lekcje biologii, podczas których uczniowie przeprowadzają sekcję narządów, są już wieloletnią tradycją Naszej Szkoły. Uczniowie III LO dokonują sekcji serca, płuc, nerki i gałki ocznej świni ???. Podczas tych zajęć mogą zobaczyć na własne oczy zastawki przedsionkowo-komorowe serca, funkcjonowanie nagłośni, piramidki nerkowe wypełnione moczem oraz przekonać się, że soczewka faktycznie pomniejsza i odwraca widziany obraz – niesamowite jest wrażenie kiedy oglądasz koleżankę z ławki „do góry nogami” i to znacznie mniejszą.

Jednak tym razem Robaczki mogły także zszyć cięcia dokonane skalpelem. Patrycja i Agata – nasze absolwentki, a obecnie studentki Wydziału Lekarskiego, przeprowadziły warsztaty, których celem była nauka szwu chirurgicznego. Szycie ran przy pomocy imadła i nici chirurgicznych okazało się duuuuuużo trudniejsze od cięcia. To była bardzo ciekawa lekcja, która na długo pozostanie w naszej pamięci oraz w naszych nadgarstkach i kciukach, czyż nie?!

Z podziękowaniami dla Patrycji i Agaty oraz Robaczków z 3bg – nauczyciel biologii Jacek Pawłowski.