Laureat i finaliści zdobyli Górę Nieprawdopodobieństwa

19-22 kwietnia 2024r., ta data na zawsze pozostanie w pamięci Dawida Sztukowskiego, Katarzyny Kani i Michała Sokaluka oraz mojej. Dlaczego? W tych dniach, w murach Uniwersytetu Warszawskiego, odbyły się zawody centralne 53. Olimpiady Biologicznej. Kwalifikacje do finału uzyskało 85 uczniów z całego kraju, którzy najlepiej napisali test w etapie okręgowym.

Olimpiada Biologiczna cieszy się dużą popularnością i prestiżem. Z jakiego powodu? Przede wszystkim, dlatego że zdobycie tytułu Laureata lub Finalisty zwalnia ze zdawania egzaminu maturalnego. Jednocześnie uczeń otrzymuje 100% z biologii na świadectwie maturalnym.

A skąd ta wspinaczka na Szczyt Góry Nieprawdopodobieństwa? Słowa zaczerpnąłem z książki o wędrówce, na którą zaprasza Richard Dawkins. Wędrówka prowadzi ku najwspanialszym osiągnięciom ewolucji. Uważam, że podobną wspinaczką jest pisanie egzaminu maturalnego z biologii, a następnie otrzymanie z niego 100%, co jest raczej mało możliwe. Dlatego ta ogromna radość i podziw dla Dawida Sztukowskiego (tegorocznego absolwenta i ubiegłorocznego finalisty Olimpiady Biologicznej) oraz Katarzyny Kani i Michała Sokaluka (uczniów klasy 3c), którzy wywalczyli tytuł Laureata – Dawid, a Kasia i Michał – tytuł Finalista Olimpiady Biologicznej, a w ten sposób wymarzone 100% z matury z biologii w zakresie rozszerzonym!

Finał Olimpiady Biologicznej to niezwykły wysiłek psychiczny i fizyczny. Zawody trwały cztery dni. Uczniowie najpierw wykonywali doświadczenia i obserwacje w ramach pracowni: biochemicznej, botanicznej, zoologicznej i bioinformatycznej. Następnego dnia rozwiązywali test oraz bronili wcześniej przygotowanej pracy badawczej.

To niezwykłe przeżycie i doświadczenie dla mnie jako nauczyciela – cztery dni spędzać czas z najlepszymi uczniami z całej Polski, uczestniczyć w wykładach, rozmawiać na tematy biologiczne przy posiłkach i spacerach. Tym bardziej, że w tym elitarnym gronie są także moi uczniowie!

Niewątpliwie Szczyt Góry Nieprawdopodobieństwa jest możliwy do zdobycia. 100% z egzaminu maturalnego z biologii jest możliwe. Trzeba „TYLKO” zdobyć tytuł „LAUREATA lub FINALISTA OLIMPIADY BIOLOGICZNEJ”.

Dawidzie, Katarzyno i Michale ogromne gratulacje dla Was i słowa uznania!

Jacek Pawłowski – nauczyciel biologii w III LO