W powiecie ostrowskim istnieje wiele różnych form ochrony przyrody. Stąd uczniowie klasy 1b 08 maja 2026 roku (dzień matury z biologii) odbyli zajęcia na terenie parku krajobrazowego Dolina Baryczy oraz w okolicy Obszaru Natura 2000 Dąbrowy Krotoszyńskie i Ostoja nad Baryczą. Głównym celem wycieczki było poznanie flory i fauny Łąk Odolanowskich oraz integracja, bo każdy wyjazd to świetna forma na lepsze poznanie się i zaciskanie przyjacielskich więzi. Botaniczną atrakcją zajęć były rzadkie i zagrożone gatunki roślin podlegające ochronie prawnej: pełnik europejski, kukułka szerokolistna i listera jajowata. Te dwa ostatni gatunki należą do rodziny storczykowatych (tak, bo na naszych łąkach można spotkać prawdziwe storczyki!). Z kolei zoologiczną atrakcją były głośne czajki, majestatyczne żurawie oraz pasożyt lęgowy, jakim jest kukułka. Uczniowie obserwowali także pylące kwiatostany męskie sosny, „popularną” roślinkę na „d” („d” jak dąbrówka rozłogowa), pędy zarodnionośne skrzypu polnego, kolcowój szkarłatny (nazywany kiedyś krzewem wychodkowym, ponieważ preferuje siedliska bogate w azot, a kto z Was wie co to jest „wychodek”? 😉) i jeszcze wiele innych roślin.
Kolejny terenowy wyjazd już wkrótce!
Robaczkom z 1b towarzyszyli: pan Jacek Pawłowski (wychowawca klasy i nauczyciel biologii) oraz pani Dorota Kryś (nauczycielka matematyki i informatyki).


















