Lekcja geografii i fizyki w planetarium po raz kolejny

12 kwietnia 2022 r. z okazji Dnia Kosmonautyki uczniowie klas drugich z rozszerzoną geografią wyruszyli na wycieczkę przedmiotową do planetarium w Potarzycy koło Jarocina, które jest jednym z kilkunastu istniejących w Polsce, ale jedynym zbudowanym przy szkole. Obiekt został wpisany w rejestr placówek astronomicznych przez Komisję Współpracy Planetariów Polskich, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Aparaturę projekcyjną oraz kopułę planetarium zaprojektował i wykonał Andrzej Owczarek – nauczyciel z miejscowej szkoły. Kopułę projekcyjną o średnicy 5 m wykonano z tworzywa sztucznego. Obraz rozgwieżdżonego nieba można obserwować dzięki projektorowi w kształcie kuli, którego 24 układy projekcyjne wyświetlają ok. 6 tys. gwiazd czyli tyle, ile można zobaczyć na niebie nieuzbrojonym okiem. Konstrukcja ta pozwala na obserwację nieba w różnych porach doby i roku, a także różnych zjawisk astronomicznych: spadające meteory, zorzę polarną, zaćmienie Słońca czy Księżyca.

W wycieczce uczestniczyły klasy: 2A i 2D. Opiekę nad uczniami sprawowali pani Justyna Janecka, pani Marzena Jesiołowska oraz pan Przemysław Zimniak.