Mazury Cud Natury, czyli wycieczka klasy 3dp

W dniach  6-9 czerwca br., uczniowie klasy 3dp pod opieką wychowawczyni pani Donaty Kasprzak i nauczyciela biologii pana Jacka Pawłowskiego  odkrywali uroki krainy Tysiąca Jezior. Podczas wycieczki  poznawaliśmy nie tylko formy rzeźby polodowcowej np.  jeziora rynnowe i morenowe, wzgórza morenowe, ale również bogactwo fauny i flory tego regionu. Podczas spaceru nad jezioro Wągiel, nad którym położony był nasz ośrodek, mogliśmy zobaczyć: kormorany, czaplę siwą, perkoza, a w jeziorze odnaleźć różnych przedstawicieli mięczaków. Największą atrakcją był oczywiście spływ kajakowy rzeką Krutynią. Z bliska mogliśmy zobaczyć łabędzie, tracze, głowienki z młodymi, lecące żurawie, kormorany i bociany oraz posłuchać odgłosu bąka gniazdującego w szuwarach. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy sanktuarium w Św. Lipce i wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego i w kroplach deszczu odbyliśmy pieszą wędrówkę do  rezerwatów: Królewska Sosna i Zakręt, w których znajdują się piękne jeziorka dystroficzne z pływającymi wyspami oraz liczne pomniki przyrody np. „Zakochana Para”. Ostatniego dnia udaliśmy się do stolicy Mazur – Mikołajek, by zobaczyć przystań portową położoną nad jeziorami Tałty i Mikołajskim oraz rezerwat Biosfery Jeziora Łuknajno – jednego z największych siedlisk łabędzia niemego w Europie oraz napawać się widokiem największego polskiego jeziora – Śniardwy. Nie zabrakło również czasu na klasową integrację. Wspólne  rozmowy, razem spędzony czas przy grillu i torcie urodzinowym? na pewno zacieśniły relacje między nami.

To była piękna, niezapomniana wyprawa! ??