Noc Biologów 2022

14 stycznia uczniowie klasy 3Bp wraz z opiekunami panią Agnieszką Sobczak oraz panem Jackiem Pawłowskim udali się na wycieczkę przedmiotową do Poznania. Ten zimowy wieczór spędzili w murach Wydziału Biologii na UAM-ie.

Miłośnicy biologii uczestniczyli w wykładach, warsztatach oraz wystawach organizowanych w ramach wydarzenia, jakim jest Noc Biologów. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”. Zatem nie mogło zabraknąć zagadnień z zakresu bioróżnorodności, systematyki i prężnie rozwijającej się genetyki oraz biotechnologii.

Nasz biologiczny wieczór rozpoczął się od udziału w wykładzie prowadzonym między innymi przez naszą absolwentkę Katarzynę Krawczyk dotyczącym aktualnych badań molekularnych nad roślinożernym roztoczem Aceriatosichella. Następnie uczniowie podzielili się na mniejsze grupy i wzięli udział w warsztatach dotyczących m.in. kultur in vitro, budowania domków dla owadów oraz udzielania pierwszej pomocy dzikim zwierzętom w mieście (i nie tylko). Na koniec każdy z uczestników mógł na własne oczy przekonać się o pięknie i różnorodność otaczającej nas przyrody podczas wystawy „Różnorodność owadów w różnych krainach zoogeograficznych”. Profesorowie słusznie przekonywali, że wszystkie organizmy – zarówno te najmniejsze, jak i te największe odgrywają ogromną rolę w każdym ekosystemie.

Z uśmiechem na twarzy i z nutką biologicznej ciekawości wróciliśmy do Ostrowa, by z jeszcze większym zapałem nauczać i uczyć się biologii ;). W końcu jest jeszcze wiele biologicznych tajemnic do okrycia. Zatem z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję, która odbędzie się za rok!

Miłośników biologii zapraszamy do śledzenia strony Nocy Biologów www.nocbiologow.pl, ponieważ bardzo wiele uczelni i jednostek naukowych zorganizowało wersje on-line tego wydarzenia. Udział w zajęciach jest bezpłatny i niekiedy oferta jest tak skonstruowana, że możemy z niej korzystać do końca czerwca 2022. Ze swojej strony zachęcamy do skorzystania z wirtualnej wycieczki do Olsztyna: https://view.genial.ly/61a73510355b600d5c4967f4?fbclid=IwAR3AppK_mZXw86XRnRzI_DffpSPss1B3hgkxQ8zcDGfqRHraQz8wdbLtdow. Każdy miłośnik biologii znajdzie coś dla siebie: wykłady, laboratoria, wystawy i wirtualne escape roomy ;).

Z biologicznym pozdrowieniem,

Agnieszka Sobczak, Jacek Pawłowski- nauczyciele biologii