Robaczki zdobywały Kaczawy i Izery

Przez cztery dni, od 3 do 6 czerwca 2024 roku, Robaczki z klas 3b, 3c i 3d dzielnie odkrywały Kaczawy i Izery, hasając po uroczych łąkach i lasach Parku Krajobrazowego Chełmy, Wąwozu Myśliborskiego, Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Wąwozu Lipy. To ostatnie miejsce wszystkich zaskoczyło mnogością salamandry plamistej oraz… kleszczy. Wspinając się na Wysoki Kamień, Izerski Garb i Czartowską Skałę, Robaczki podziwiały tamtejszą niezwykłą florę. Podróżników zaskoczył urok Organów Wielisławskich, o których z pasją opowiadał przewodnik pan Piotr Norko, mieszkaniec tego regionu. Spacerując do Wodospadu Szklarki oraz słynnego Zakrętu Śmierci, uczniowie usłyszeli nawet głos Ducha Gór, podczas wspinaczki na Chybotek (to granitowa grupa skalna), którego nawet udało się rozkołysać. Dużo emocji dostarczył wszystkim uczestnikom wycieczki tradycyjnie kontakt z wodą, a dokładniej spływ pontonowy rzeką Bóbr. Sprawne oko mogło wypatrzyć wówczas pluszcza -nielicznego ptaka lęgowego, w Polsce występującego w górach, głównie Karpatach i Sudetach. Zwieńczeniem wycieczki było wyciszenie się podczas zwiedzania pięknego Kościoła Pokoju w Jaworze – to zabytkowy drewniany kościół ewangelicki, którego budowę zakończono w połowie XVII w. Zabytek ten obecnie wpisany jest na listę UNESCO. Podczas wycieczki nie zabrakło czasu na rozrywkę i integrację – było ognisko, gra w siatkówkę i nocne młodych Polaków rozmowy do białego rana. Tak, z całą pewnością wycieczki biol-chemów kształcą i bawią!

Organizatorem wycieczki było biuro podróży Kolumb z Ostrowa, a koordynatorami nauczyciele chemii i biologii: pani Katarzyna Więclawik i Jacek Pawłowski. Opiekę sprawowali: pani Małgorzata Wawrzyniak-Pastuszak, pani Katarzyna Kamzol, pani Małgorzata Dąbrowska, pani Donata  Kasprzak i pan Tomasz Wasielak.