Rok Stanisława Lema

W grudniu uczciliśmy stulecie Stanisława Lema projektem, w ramach którego odbyły się warsztaty dotyczące jego twórczości, życia oraz niektórych aspektów tłumaczeń jego dzieł. Uczniowie trafnie wywnioskowali po przeczytaniu fragmentów książek Lema z lat 1955-1961, że nasz czołowy pisarz science fiction przewidział e-booki, audiobooki, internet, drukarkę 3D, matrixa czy smartfony. Opowiadanie Jak ocalał świat było punktem wyjścia do rozważań filozoficznych o świecie, niebycie, a także pułapkach, jakie zastawił Lem na tłumaczy jego prozy. Dylematy jak przetłumaczyć murkwie czy pćmy dotyczą tłumaczy co najmniej 40 do około 70 języków, na które zostały przełożone książki Stanisława Lema.

W ramach projektu wszyscy Uczniowie i Nauczyciele mogli wypełnić krótki quiz o Lemie w języku angielskim, zapoznać się z gazetką przyozdobioną rakietami wykonanymi w ramach Kółka Origami czy wysłuchać astronauty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i kompozycji upamiętniających naszego pisarza. Jednym z wykonawców muzyki jest Ostrowianin, ojciec naszej uczennicy.

https://www.youtube.com/watch?v=sZzyGCtS8Vc