Sportowcy poznaj膮 humanistyczn膮 Warszaw臋 馃槈

Od 21 do 23 listopada uczniowie klasy 3d – sportowej pod przewodnictwem wychowawczyni, pani Beaty Kozi艅skiej-Kaczmarek i pod czujnym okiem opiekun贸w, pani Marii Libery i pana Marcina Grzybka, poznawali dziedzictwo narodowe Warszawy i jej okolic. Wycieczka zosta艂a zrealizowana w ramach projektu 鈥濸oznaj Polsk臋鈥 i dofinansowana przez MEN.
Uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, nast臋pnie, korzystaj膮c z r贸偶nych form komunikacji miejskiej, a tak偶e licz膮c na w艂asne si艂y jak na sportowc贸w przysta艂o馃弮, przemierzyli w膮skie, ale jak偶e urokliwe uliczki warszawskiej Star贸wki, by niemal w magiczny spos贸b przenie艣膰 si臋 do wsp贸艂czesnej Warszawy, w kt贸rej dominuj膮 szklane drapacze chmur, jakby 偶ywcem wzi臋te z 鈥濸rzedwio艣nia鈥 Stefana 呕eromskiego.
W czasie pieszej eksploracji Stolicy nie mog艂o zabrakn膮膰 akcent贸w historycznych 鈥 wizyty w 艁azienkach (co prawda wiewi贸rek馃惪 by艂o ju偶 niewiele, ale da艂y si臋 zobaczy膰馃槏), a tak偶e spaceru po terenach dawnego getta 偶ydowskiego oraz z艂o偶enia ho艂du ofiarom niemieckiego ludob贸jstwa.
Ostatni dzie艅 zwiedzania pozwoli艂 m艂odzie偶y na zapoznanie si臋 z obszernymi zbiorami Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie mog艂o si臋 te偶 oby膰 bez wizyty w Zamku Kr贸lewskim, kt贸ry okaza艂 si臋 niezwykle zat艂oczony, i oczywi艣cie bez akcentu sportowego 鈥 wizyty w Polskim Komitecie Olimpijskim, w kt贸rym trzecioklasi艣ci uczestniczyli w warsztatach na temat szkodliwo艣ci dopingu w sporcie.
Warto doda膰, 偶e nie tylko uczniowie klasy 3d wzi臋li udzia艂 w tym ministerialnym projekcie. W pa藕dzierniku klasa 4e tak偶e podbija艂a Stolic臋, o czym pisali艣my tutaj. Wyprawy do Warszawy i okolic by艂y 艣wietnymi przygodami, kt贸re pozwoli艂y uczniom i nauczycielom na bogacenie wiedzy, a tak偶e integracj臋 i pokaza艂y, 偶e mo偶na 艂膮czy膰 przyjemne (przybywanie w 艣wietnym towarzystwie) z po偶ytecznym (zdobywanie wiedzy i do艣wiadczenia)馃憤馃榾.