Sportowcy poznają humanistyczną Warszawę ?

Od 21 do 23 listopada uczniowie klasy 3d – sportowej pod przewodnictwem wychowawczyni, pani Beaty Kozińskiej-Kaczmarek i pod czujnym okiem opiekunów, pani Marii Libery i pana Marcina Grzybka, poznawali dziedzictwo narodowe Warszawy i jej okolic. Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę” i dofinansowana przez MEN.
Uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, następnie, korzystając z różnych form komunikacji miejskiej, a także licząc na własne siły jak na sportowców przystało?, przemierzyli wąskie, ale jakże urokliwe uliczki warszawskiej Starówki, by niemal w magiczny sposób przenieść się do współczesnej Warszawy, w której dominują szklane drapacze chmur, jakby żywcem wzięte z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
W czasie pieszej eksploracji Stolicy nie mogło zabraknąć akcentów historycznych – wizyty w Łazienkach (co prawda wiewiórek? było już niewiele, ale dały się zobaczyć?), a także spaceru po terenach dawnego getta żydowskiego oraz złożenia hołdu ofiarom niemieckiego ludobójstwa.
Ostatni dzień zwiedzania pozwolił młodzieży na zapoznanie się z obszernymi zbiorami Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie mogło się też obyć bez wizyty w Zamku Królewskim, który okazał się niezwykle zatłoczony, i oczywiście bez akcentu sportowego – wizyty w Polskim Komitecie Olimpijskim, w którym trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach na temat szkodliwości dopingu w sporcie.
Warto dodać, że nie tylko uczniowie klasy 3d wzięli udział w tym ministerialnym projekcie. W październiku klasa 4e także podbijała Stolicę, o czym pisaliśmy tutaj. Wyprawy do Warszawy i okolic były świetnymi przygodami, które pozwoliły uczniom i nauczycielom na bogacenie wiedzy, a także integrację i pokazały, że można łączyć przyjemne (przybywanie w świetnym towarzystwie) z pożytecznym (zdobywanie wiedzy i doświadczenia)??.